Piętnówka kapustnica – szkodnik nie tylko w uprawie kapusty

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae) jest polifagicznym  motylem z rodziny sówkowatych. Żeruje na 70 gatunkach roślin, w tym na kapuście, buraku, cebuli, słodkiej papryce oraz truskawce. Szkodnik ten jest szczególnie groźny w uprawach późnych odmian kapusty.

 

szkodnik piętnówka kapustnica na liściuOpis szkodnika

Motyle są barwy szarobrązowej o rozpiętości skrzydeł wynoszącej około 40 mm. Na przedniej parze skrzydeł znajdują się jasno obrzeżone plamki oraz ciemny rysunek w kształcie litery W. Motyle są aktywne o świcie oraz o zmierzchu, z kolei w dzień chowają się w uprawach. Samice składają jaja na dolnej stronie liści. Jedna samica może złożyć nawet 700 jaj. W ciągu roku mogą rozwinąć się dwa pokolenia tego szkodnika. Pierwsze pokolenie gąsienic żeruje w okresie od czerwca do lipca, zaś drugie od września do października.

 

Szkody w uprawie kapusty

Początkowo młode gąsienice żerują gromadnie zeskrobując tkankę miękiszową z młodych liści. Starsze gąsienice wygryzają duże, nieregularne dziury w liściach lub wgryzają się w głąb główek kapusty zanieczyszczając je odchodami i powodując gnicie.

 

Monitorowanie piętnówki w uprawie kapusty

Monitorowanie piętnówki w uprawie kapusty można wykonywać za pomocą metody obserwacji liczby gąsienic na roślinach lub obserwacji nalotu motyli na plantację. W przypadku pierwszej metody obserwacje powinny być prowadzone od rozwiniętego pierwszego liścia właściwego aż do zbiorów. W przypadku drugiej metody samce, do pułapek feromonowych, należy odławiać od maja do końca sierpnia.

 

Zwalczanie szkodnika

Zwalczanie piętnówki w uprawie kapusty powinno być prowadzone bezwzględnie po przekroczeniu przez nią progu zagrożenia. Dla wczesnych odmian kapusty próg zagrożenia wynosi 4-5 gąsienic na 100 roślin. Z kolei dla późnych 8-9 gąsienic na 100 roślin. Doskonale do tego celu nada się Benevia®, która już w kilkanaście minut po zastosowaniu zatrzymuje żerowanie szkodników i umożliwia ich skuteczne zwalczanie.

O innych zaletach wynikających ze stosowania Benevia® dowiesz się tutaj Benevia® >>

Polecamy także: