Zboża ochrona zbóz ozimych jesienią

Opublikowano: 21 września, 2017 | autor: Redaktor

Ochrona zbóż ozimych jesienią. Aktualny problem na polach

Ochrona zbóż ozimych jesienią, przed szkodnikami i wirusami, jest ściśle ze sobą powiązana. Teraz jest odpowiedni moment na przedsięwzięcie pierwszych kroków w zwalczaniu mszycy czeremchowo-zbożowej, która już niedługo zasiedli wschodzące oziminy. Problemu absolutnie nie należy bagatelizować, gdyż ten groźny szkodnik zbóż corocznie wyrządza duże straty gospodarcze w uprawach.

ochrona zboża ozimego jesieniąGroźny szkodnik zbóż ozimych

Mszyca czeremchowo-zbożowa (Rhopalosiphum padi) jest najliczniej i najpospoliciej występującym gatunkiem mszyc u zbóż ozimych. Na przestrzeni lat jej biologia uległa poważnym zmianom. Gatunek przestał migrować na swojego zimowego gospodarza – czeremchę. Obecnie, jego jesienią inwazją zagrożone są wszystkie uprawy zbóż ozimych, na których już nie tylko żeruje, ale i zimuje.

Ochrona zbóż ozimych jesienią

Monitoring pojawu mszyc powinno się rozpocząć już jesienią na młodych oziminach. Bagatelizowanie jesiennej inwazji tego szkodnika może być katastrofalne w skutkach. Wschodzące oziminy są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia spowodowane żerowaniem mszyc. Obniżają one nie tylko kondycję roślin przed zimą, ale również stanowią wektor wirusów. W trakcie swoich migracji przenoszą wirusy żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV – Barley Yellow Dwarf Virus). Należy jednak pamiętać, że mszyce w zbożach zwalcza się dopiero, gdy ich liczebność na 100 losowo wybranych roślinach przekracza próg ekonomicznej szkodliwości. U mszycy czeremchowo-zbożowej wynosi on 5 owadów na 1 źdźbło.

Wygraj z mszycami

W celu skutecznego zwalczania mszyc należy stosować zarówno metody niechemiczne, jak i chemiczne. Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć… zwłaszcza, że infekcji wirusowej u zbóż w żadem możliwy sposób nie da rady się zwalczyć. W pierwszym rzędzie najlepiej zastosować metody niechemiczne, do których należą m.in. usuwać rośliny na których mszyce mogą potencjalnie zimować (np. czeremchę), izolację przestrzenną od innych upraw zbóż oraz wybór odmian do uprawy odpornych na choroby. Zabiegi chemicznie zwalczające mszyce powinny być stosowanie wyłącznie po przekroczeniu przez nie granicy szkodliwości ekonomicznej. Ochrona zbóż ozimych jesienią musi być oparta o preparaty dostosowane do temperatury powietrza podczas oprysku.

Polecamy również artykuł: Opryski na chwasty w zbożach ozimych – 6 niezawodnych porad

 Czy znasz już produkty FMC przeznaczone do ochrony zbóż ozimych?

Charakteryzuje je:

  • szybkie działanie
  • Wysoka skuteczność w niskiej dawce
  • Nowoczesna formulacja CS
  • Wydłużony okres działania
  • Szerokie spektrum działania

Więcej na : Środki ochrony roślin

 

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑