Nawozy bardz-sucha-gleba

Opublikowano: 30 maja, 2020 | autor: Redaktor

Susza w kwietniu i zimny maj – jakie ma znaczenie dla zbóż ozimych?

Susza w kwietniu i niskie temperatury w maju w znacznym stopniu dały się odczuć w uprawie zbóż ozimych. W ich wyniku na wielu plantacjach, położonych na słabszych stanowiskach, widoczne jest wyraźne niedożywienie roślin, które bez interwencyjnego nawożenia dolistnego może zauważalnie zredukować plon.

Trudne warunku pogodowe w uprawie zbóż ozimych

Przełom kwietnia i maja był wyjątkowo trudny w uprawie zbóż ozimych. W skutek ciepłej i bezśnieżnej zimy, w kwietniu, na terenie niemal całego kraju zmagaliśmy się z deficytem wody. Długo wyczekiwane opady wystąpiły dopiero pod koniec miesiąca. Pierwsza połowa maja była najchłodniejsza na przestrzeni ostatnich lat. Miało to bezpośredni wpływ na oziminy.

 rolnik-w-polu-sucha-gleba

 

Susza w kwietniu a niedożywienie roślin

Warunki pogodowe panujące na przełomie kwietnia i maja wpłynęły na upośledzenie transportu składników pokarmowych w roślinach. Na plantacjach usytuowanych na słabszych stanowiskach odnotować można było niedożywienie oraz wyraźne spowolnienie wzrostu. Taka sytuacja była spowodowana niedostatecznym zaopatrzeniem roślin w wodę i substancje odżywcze.

Potas i magnez dla zbóż ozimych

W krytycznych dla ozimin okresach należy zadbać o prawidłowe zaopatrzenie roślin w składniki odżywcze, w tym magnez, który pomaga w zniwelowaniu skutków stresu spowodowanego suszą. Magnez, będąc jednym z głównych składników chlorofilu, odgrywa zasadniczą rolę w fotosyntezie oraz asymilacji i transporcie składników pokarmowych w roślinie. Ma również pozytywny wpływ na rozwój i kondycję zbóż. Preparatem polecanym do zwiększenia potencjału plonowania oraz pobudzenia metabolizmu i wzmocnienia odporności zbóż jest nawóz dolistny Multiple Pro.

Więcej informacji na temat składu i działania Multiple Pro znajdziesz tutaj:

Multiple Pro – nawóz wieloskładnikowy


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑