Chaber bławatek. Sprawdzone sposoby na kłopotliwego chwasta

Chaber bławatek to pospolity chwast dwuliścienny występujący w zbożach i rzepaku. Można go również spotkać w uprawach roślin okopowych i motylkowych. Niech nikogo nie zmyli jego niewinne piękno. To silna roślina, która jest w stanie przetrwać trudne warunki i skutecznie konkurować z roślinami uprawnymi. Walkę chemiczną z chabrem należy rozpocząć  już jesienią.

Charakterystyka chwasta

Chaber bławatek osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Jego łodyga jest kanciasta i prosto wzniesiona. Od połowy rozgałęziona. Liście są barwy szarozielonej. Kwiatostan chabra stanowi charakterystyczny niebieski koszyczek. Chwasty kiełkujące jesienią zakwitają w czerwcu następnego roku.

Więcej informacji o zwalczeniu chwastów w uprawach: ochrona roślin >>

Chaber bławatek to tylko na pozór niewinny chwast

Chwast ten występujące w formie jarej i ozimej. Jedna roślina może wydać ponad  1000 nasion, które kiełkują równocześnie z rośliną uprawną. Nasiona mogą być przenoszone z wiatrem na znaczne odległości i zachowują zdolność do kiełkowania ponad 10 lat. Ekonomiczny próg szkodliwości chabra bławatka wynosi zaledwie 1–5 roślin/m2. W ostatnich latach można zauważyć uodparnianie się lokalnych populacji chabra na część substancji czynnych zawartych w herbicydach, m.in. na chlorosulfuron oraz tribenuron.

chaber bławatekTermin zwalczania

W oziminach zwalczanie chabra bławatka, jak i innych chwastów, należy rozpocząć już jesienią w momencie, gdy rośliny konkurencyjne są młode i bardziej podatne na działanie herbicydów. Należy również pamiętać, że ozimin nie powinno pozostawić się bez ochrony jesienią. Zabiegi wiosenne powinny stanowić jedynie ich korektę, a nie zastępstwo, ponieważ szkodliwość form ozimych chwastów jest bardzo wysoka.

Uwaga!

Pszenica ozima, spośród wszystkich zbóż, najsłabiej konkuruje z chwastami jesiennymi, zwłaszcza przy wczesnych siewach.


Czy znasz już Battle® Delta 600 SC?

Battle® Delta 600 SC (więcej o produkcie tutaj >>) jest herbicydem, który może być stosowany zarówno doglebowo, jak i nalistnie. Preparat przeznaczony jest do jesiennego zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Szeroki zakres zwalczanych chwastów oraz połączenie dwóch substancji aktywnych, flufenacetu oraz diflufenikanu, stanowi efektywne i ekonomiczne rozwiązanie problemu wielu gatunków roślin konkurencyjnych w uprawach zbożowych. Battle Delta 600 SC jest sprawdzonym sposobem na długotrwałe zabezpieczenie uprawy przed trudnymi  w zwalczaniu roślinami zimującymi.

Do chwastów wrażliwych na działanie Battle Delta 600 SC m.in. należą: chaber bławatek, miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, przetacznik bluszczykowy, samosiewy rzepaku oraz tasznik pospolity.

Więcej informacji na temat herbicydów: herbicyd >>

Polecamy także: