Ochrona roślin niezapominajka-polna

Opublikowano: 17 lutego, 2020 | autor: Redaktor

Niezapominajka polna – opis, szkodliwość i zwalczanie

Niezapominajki to rośliny mile widziane w ogrodach i w parkach, w uprawach rolnych uchodzą za chwasty. Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) jest najczęściej spotykana w uprawach zbóż, roślin okopowych, strączkowych oraz kukurydzy. Rozpoznanie jest bardzo łatwe. Pytanie: czy i jak ją zwalczać?

Niezapominajka polna może być rośliną jednoroczną lub wieloletnią. Osiąga 15-60cm wysokości. Wytwarza kępy złożone z odwrotnie jajowatych liści. Blaszki liściowe porastające łodygi mają kształt lancetowaty. Kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty są charakterystyczne – drobne (2-6mm średnicy), błękitne z żółtym oczkiem zebrane w kwiatostany – sierpiki. Po kwitnieniu roślina wykształca owocostany rozłupki. Jedna roślina średnio wydaje 700 nasion. Może tworzyć krzyżówki z innymi gatunkami niezapominajek.

 

 

Niezapominajka polna – szkodliwość w uprawach rolnych

Niezapominajkę można zaliczyć do chwastów drugiej a nawet trzeciej „kategorii”. Jest w uprawach niepożądana, ale zazwyczaj nie ma znaczenia ekonomicznego w produkcji plonów. Najczęściej porasta uprawy zbóż ozimych i jarych, roślin okopowych, roślin strączkowych oraz kukurydzy. Bywa kłopotliwa w uprawie koniczyny, gdyż zanieczyszcza jej nasiona. Częściej porasta lekkie, piaszczyste gleby, ale spotyka się ją także w ciężkich, gliniastych podłożach. Ma małe wymagania wodne i pokarmowe, dlatego pod tym względem nie jest poważną konkurencja dla uprawianych gatunków. Charakteryzuje się jednak dużą plennością i szybko porasta dane obszary. Rozpoczyna kiełkowanie w temp. ok. 3-5°C. W uprawach może zagłuszać siewki i młode rośliny, w pewnym stopniu wpływając na plon.

Zwalczanie niezapominajki polnej

Niezapominajkę polną najczęściej zwalcza się przy okazji walki z innymi chwastami. Bezpośrednio powinno się ją likwidować, gdy występuje w dużym nasileniu. W sprzedaży dostępnych jest wiele skutecznych herbicydów. Przy wyborze warto zwrócić uwagę m.in. na typ uprawy, fazę rozwoju oraz temperaturę. Środki ochrony roślin na niezapominajkę zawierają substancje aktywnie czynne: bentazon, chlorosulfuron, chlorotoluron, dikamba, florasulam, fluroksypyr, lenacyl, linuron, metamitron, metazachlor oraz tribenuron metylowy. Z chwastem można również walczyć mechanicznie. Przydatna może być jesienna podorywka i wiosenne bronowanie.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑