Szkodniki kukurydzy – Wiemy jak się ich pozbyć

Siew punktowy w szerokim rozstawie oraz powolny początkowy rozwój kukurydzy sprawia, że jest ona bardzo wrażliwa na konkurencję ze strony chwastów. Poza tym w ostatnich latach coraz większe szkody w plantacjach wyrządzają szkodniki kukurydzy takie jak zachodnia stonka kukurydziana korzeniowa oraz omacnica prosowianka, które mogą niemal doszczętnie zniszczyć uprawę. Bez zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin w kukurydzy nie da się osiągnąć zadawalającego plonu.

Kukurydza mocno konkuruje z chwastami

Chwasty konkurują z kukurydzą o wszystkie zasoby środowiska – wodę, substancje pokarmowe oraz światło. Długi termin wschodów kukurydzy, który może być opóźniony niemal o 3 tygodnie w przypadku chłodnej wiosny, stwarza doskonałe warunki rozwoju takich chwastów jak bylica pospolita, chaber bławatek, chwastnica jednostronna, komosa biała, ostrożeń polny, perz właściwy, powój polny, psianka czarna oraz szarłat szorstki. Odbite od chwastów wiązki światła czerwonego stymulują kukurydzę do intensywnego wzrostu wydłużeniowego. W wyniku którego spada jej potencjał plonowania. Kukurydza na obecność chwastów najwrażliwsza jest pomiędzy fazami  BBCH 14,a BBCH 19. Obecność roślin konkurencyjnych w fazie 4 liści kukurydzy sprawia, że traci ona na zawsze swój potencjał plonotwórczy.

Czym się kierować przy doborze herbicydu?

Wybierając odpowiedni preparat należy zwrócić szczególną uwagę czy jest on nieselektywny w stosunku do uprawianej odmiany kukurydzy. Niektóre odmiany mogą okazać się wrażliwe na działanie pewnych środków ochrony roślin. Z tego powodu, aby uniknąć poparzeń herbicydowych rośliny chronionej, zawsze należy dokładnie czytać instrukcję. Dobrym wyborem są preparaty o możliwie elastycznym terminie stosowania oraz szerokim spektrum działania zarówno na chwasty jedno- jak i dwuliścienne. Zawarty w Innovate 240 SC nikosulfuron jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w powschodowym zwalczaniu wielu uciążliwych chwastów. Silnie skoncentrowana formuła gwarantuje sukces w eliminacji uciążliwych chwastów.

Więcej informacji Innovate 240 SC>>

Szkodniki kukurydzy

W cieplejszych rejonach kraju plantacje kukurydzy narażone są na ataki omacnicy prosowianki. Jej larwy nie tylko uszkadzają części nadziemne roślin, ale również stwarzają dogodne warunki dla porażenia kukurydzy grzybami furazyjnymi. Samo zwalczanie tego szkodnika jest niezwykle trudne ze względu na jego biologię. Dorosłe osobniki składają jaja, gdy łan kukurydzy przekracza 2 m wysokości. Straty powstałe w wyniku żerowania gąsiennic ocenia się na ponad 20% plonu ziarna. Innym niezwykle groźnym szkodnikiem w kukurydzy jest zachodnia stonka kukurydziana korzeniowa.  Straty wynikające z żerowania tego gatunku mogą przekroczyć 80% plonu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat stonki kukurydzianej przeczytaj artykuł  Stonka kukurydziana – intruz w sierpniowej uprawie>>

 

Polecamy także: