Ochrona roślin szarlat-szorstki

Opublikowano: 11 marca, 2019 | autor: Redaktor

Szarłat szorstki. Zwalczaj gdy tylko się pojawi!

Szarłat szorstki jest pospolicie występującym na polu chwastem. Odznacza się dużą ekspansywnością oraz szkodliwością w stosunku do roślin uprawnych, z którymi konkuruje o składniki pokarmowe oraz wodę. Z racji tworzenia przez szarłat form odpornych na działanie herbicydów należy go zwalczać możliwie jak najwcześniej.

Występowanie

Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus) jest chwastem pospolicie występującym na polskich polach. Można spotkać go głównie w uprawach buraka cukrowego i kukurydzy. Jednak występuje również w uprawach innych roślin okopowych oraz rzepaku i zbożach jarych.  Szarłat preferuje gleby luźne, dobrze przepuszczalne, bogate w składniki mineralne oraz próchnicze zasobne w azot.

Opis

Szarłat szorstki jest rośliną jednoroczną. Jego siewki pojawiają się na polu już w marcu. Łodygi siewek są czerwonawe. Na spodniej stronie liścieni dobrze widoczny jest nerw główny. Szarłat osiąga wysokość dochodzącą do 1 metra. Łodyga dorosłej rośliny jest jasnozielona i szorstko owłosiona. Czasem czerwono nabiegła. Liście właściwe są romboidalne stopniowo zwężające się ku kurze w ogonek.  Mają ząbkowane brzegi. Korzeń palowy o barwie różowej. Kwiaty szarłatu są zielone zebrane są w kłębiki tworzące pozorny kłos na szczycie pędu. Owoc stanowi jednonasienna, gładka torebka z wieczkiem. Nasiona szarłatu są brunatnoczarne i błyszczące.

Szkodliwość

Szarłat szorstki rozwija się bardzo szybko i tworzy formy odporne na działanie herbicydów. Długi korzeń czyni go niewrażliwym na susze. Szarłat nie tylko konkuruje z roślinami uprawnymi o światło, składniki pokarmowe i wodę, ale również utrudnia zbiory. Chwast ten pojawiający się w uprawie kukurydzy, w dużym nasileniu, jest przyczyną straty plonów dochodzącej nawet do 70%. W uprawie buraka cukrowego szarłat szorstki jest szczególnie niebezpieczny, gdyż stanowi żywiciela chwościka buraka oraz patogenów grzybowych powodujących zgorzel siewek u tej rośliny. Ponad to stanowi wektor wirusa powodującego mozaikę buraka.

Skutecznie zwalczaj szarłat szorstki

Z racji dużej ekspansywności szarłat szorstki należy zwalczać możliwie jak najwcześniej. W uprawie kukurydzy poleca się stosowanie preparatu Innovate 240 SC. Innovate 240 SC charakteryzuje się długim okresem stosowania powschodowego i wysokiej jakości płynną formulacją. Zawarty w produkcie nikosulfuron jest obecnie wiodącym rozwiązaniem powschodowym w zwalczaniu perzu właściwego, pozostałych chwastów jednoliściennych jak: chwastnica, włośnice, owies głuchy, paluszniki, wiechliny oraz wielu chwastów dwuliściennych.

 

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑