Słodyszek rzepakowy – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

 

slodyczek-rzepakowy-infografika

Słodyszek rzepakowy może spowodować nawet do 75% strat w plonie rzepaku. Poznaj 5 rzeczy, które pozwolą lepiej Ci go rozpoznać i skutecznie zwalczyć.

Jak rozpoznać słodyszka rzepakowego?

Słodyszek rzepakowy to chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych. Osiąga długość ok 2 – 3 mm, charakteryzuje się owalnym kształtem korpusu, a jego znakiem rozpoznawczym jest czarny, błyszczący, chitynowy pancerz.

Słodyszek rzepakowy jest jednym z trzech najgroźniejszych szkodników w rzepaku

Wraz z chowaczem czterozębnym oraz z chowaczem brukwiaczkiem są najgroźniejszymi owadami, które mogą wystąpić na polskich uprawach rzepaku.

Kiedy możemy się spodziewać występowania słodyszka rzepakowego?

Słodyszek rzepakowy pojawia się wiosną kiedy temperatura gleby wynosi 10 -11C. W tym okresie chrząszcze nadgryzają pąki u nasady powodując ich usychanie i odpadanie. Słodyszek najbardziej szkodliwy jest jednak w fazie pąkowania rzepaku.

Jakie szkody może wyrządzić słodyszek?

Przy braku ochrony środkami ochrony roślin, słodyszek rzepakowy może wyrządzić szkody nawet do 75% potencjalnego plonu rzepaku.

Kiedy należy przeciwdziałać przeciwko słodyszkowi rzepakowemu?

Działanie powinno nastąpić jeżeli zostanie przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości. W stadium zwartego kwiatostanu jest to jeden chrząszcz na jedną roślinę, natomiast w stadium luźnego kwiatostanu, jest to 3 do 5 chrząszczy na jedną roślinę.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o problemie słodyszka rzepakowego?
Przeczytaj inne artykuły o poruszające problem zwalczania tego szkodnika:

  • Słodyszek rzepakowy: 7 skutecznych porad jak zapobiec skutkom odporności – czytaj więcej>>
  • Słodyszek rzepakowy – 3 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć, aby go skutecznie zwalczyć – czytaj więcej>>

Dowiedz się więcej o produktach do ochrony roślin firmy FMC Agro Polska oraz całościowych rozwiązaniach pomagających w optymalizacji wzrostu roślin uprawnych. Czytaj więcej

Polecamy także: