Uprawa kapusty – jak nie stracić plonu?

Produkcja kapusty, w Polsce, stanowi bardzo istotną gałąź warzywnictwa, ponieważ jest najchętniej uprawianym warzywem polowym w naszym kraju. Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku zbiory kapusty wynosiły blisko 700 tysięcy ton, konkretnie 687 tysięcy.

Ogromną popularność kapusta zawdzięcza dużym walorom smakowym i odżywczym, ale także leczniczym. Niestety jest również przysmakiem wielu gatunków agrofagów.

Czy wiesz w jaki sposób ustrzec uprawę kapusty przed skutkami żerowania szkodników? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Przeczytaj koniecznie!

 

Uprawa kapusty – groźne i „mniej” groźne szkodniki kapusty

Warzywa kapustne są narażone na ataki ze strony wielu gatunków szkodników. Do tych najgroźniejszych należą m.in.: śmietka kapuściana, bielinek kapustnik i rzepnik, piętnówka kapustnica, tantniś krzyżowiaczek, mączlik warzywny, światłówka naziemnica, bawełnówka egipska, błyszczka jarzynówka, mszyca kapuściana czy gnatarz rzepakowiec.

Niektóre z nich potrafią w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia całej plantacji, inne natomiast to wektory przenoszące groźne wirusy roślinne.

 

uprawa na polu kapusty głowiastej

 

Szkodniki kapusty – profilaktyka i zwalczanie

Do podstawowych metod ograniczenia występowania szkodników zaliczamy prawidłowo prowadzoną agrotechnikę, która obejmuje m.in. płodozmian, przyorywanie resztek pożniwnych, głęboką orkę oraz usuwanie chwastów w uprawie oraz jej sąsiedztwie.

Jednak w przypadku masowego występowania szkodników niezbędne jest ich zwalczanie chemiczne. Zabieg należy wykonać jednym z dozwolonych insektycydów. Aktualny wykaz dopuszczonych do użytku insektycydów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Cyazypyr® w ochronie uprawy kapusty

Z roku na rok, wraz ze wzrostem odporności szkodników na działanie różnych grup substancji czynnych zawartych w insektycydach, maleje liczba dozwolonych do obrotu preparatów. Nowatorskie rozwiązania, które pozwalają na skuteczne zwalczanie szerokiego spektrum szkodników w różnych typach upraw są na wagę złota.

Jedną z takich substancji czynnych jest Cyazypyr®, zastosowany w preparacie Benevia® 100 OD (preparat zwalcza szerokie spektrum szkodników m.in. światłówkę naziemnicę, bawełnówkę egipską, błyszczkę jarzynówkę czy gnatarza rzepakowca – zachęcamy do zapoznania się z etykietą produktu i sprawdzenia w jakich uprawach można ten produkt stosować i jakie szkodniki zwalcza). Cyazypyr® łączy się z receptorami RyRs i zaburza funkcjonowanie gospodarki wapniowej owada. To prowadzi do niemal natychmiastowego zaprzestania żerowania przez owady i ich szybkiej śmierci.

Dowiedz się więcej o preparacie Benevia®

Polecamy także: