Mszyca kapuściana. Nie bagatelizuj problemu!

Mszyca kapuściana (Brevicorynae brassicaae L.) w ciągu sezonu wegetacyjnego może występować na kapuście głowiastej nawet w sześciu pokoleniach. Szkodnik ten żerując powoduje nie tylko deformacje i odbarwienia liści kapusty, ale również stanowi czynnik wywołujący zakażenia grzybowe. Mszycy w kapuście pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Z tego powodu warto dobrze poznać tego agrofaga już teraz.

Mszyca kapuścianaMszyca kapuściana – opis i biologia gatunku

Mszyca kapuściana występuje w dwóch formach – uskrzydlonej oraz bezskrzydłej. Dorosłe osobniki bezskrzydłe osiągają długość do około 2,3 mm. Ich ciało jest barwy zielono-żółtej, ale przez pokrycie nalotem woskowym wydaje się oliwkowe. Na stronie grzbietowej ich ciała są widoczne, rozmieszczone w dwóch rzędach, czarne plamki oraz krótkie syfony. Osobniki uskrzydlone są nieco mniejsze. Ich głowa i tułów są czarne. Odwłok jest barwy zielonej. Larwy barwą przypominają osobniki bezskrzydłe, a jajo jest czarne o wydłużonym kształcie.

Więcej na: Ochrona roślin

Mszyca kapuściana w sezonie wegetacyjnym przeważnie występuje w formie bezskrzydłej. Osobniki w formie uskrzydlonej pojawiają jesienią, gdy powstaje pokolenie płciowe i następuje składanie jaj zimujących. W ciągu sezonu wegetacyjnego może rozwijać się nawet do 6 pokoleń tego szkodnika. Na kapuście głowiastej mszyca pojawia się w drugiej połowie czerwca, a szczyt liczebności swojej populacji osiąga na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu.

Szkody na plantacjach kapusty głowiastej

Mszyca kapuściana wysysa soki roślinne, co powoduje deformację młodszych liści oraz przebarwienia starszych. Poza uszkodzeniem liści żerowanie szkodnika powoduje uszkodzenie stożka wzrostu kapusty, co uniemożliwia formowanie się główki. Masowe żerowanie mszycy prowadzi do stopniowego zamierania rośliny. Poza tym miejsca nakłuć stanowią wrota dla infekcji grzybowych.

 

Polecamy także: