Okopowe

Opublikowano: 14 listopada, 2018 | autor: Redaktor

Niedożywienie buraka cukrowego borem – Jak zapobiec?

Na plantacjach buraka cukrowego bardzo często obserwuje się objawy niedożywienia borem. Jednymi z głównych przyczyn tego zjawiska są niska zasobność gleb w ten pierwiastek oraz nieuregulowany jej odczyn. Silne niedożywienie buraka cukrowego borem może powodować spadek plonu korzeni o przeszło 50% i zawartości cukru o 4%.

Niedożywienie buraka cukrowegoNiedożywianie buraka cukrowego – objawy

Charakterystycznym objawem niedoboru boru jest zgorzel liści sercowych buraka. Początkowo obserwuje się deformację najmłodszych liści rośliny. Jednakże, wraz z pogłębieniem deficytu tego pierwiastka, blaszki liściowe stopniowo brunatnieją, a następnie czernieją, zaś tkanka spichrzowa korzenia korkowacieje i zamiera. W zaawansowanej fazie niedożywienia buraka cukrowego gniją głowy korzeni. Przy plonach wynoszących 80 t/ha nie ma miejsca na jakiekolwiek niedobory. Silne niedożywienie buraka cukrowego borem może powodować spadek plonu korzeni o ponad 50% i być przyczyną obniżenia zawartości cukru o 4%.

Przyczyny niedoboru boru

Zdaniem ekspertów, ponad 70% polskich gleb wykazuje niską zasobność w bor. Przyczynami tego niekorzystnego zjawiska są:

  • niska zasobność gleb w ten pierwiastek
  • wynoszenie boru wraz z plonami roślin upranych
  • wymywanie go z gleby
  • susza glebowa
  • brak odpowiedniej regulacji pH gleby i zbyt wysoki jej odczyn

Więcej informacji na temat regulacji odczynu gleby znajdziesz w artykule: Wapnowanie na wiosnę – dlaczego warto to robić?

Funkcje boru w buraku cukrowym

Bor jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w licznych procesach zachodzących w buraku cukrowym. Jest odpowiedzialny m.in. za wzrost i podział komórek oraz metabolizm i transport cukrów. Bor wykazuje również istotną rolę w procesie oddychania, transpiracji oraz regulacji gospodarki wodnej rośliny.

Jak dostarczać niezbędne makro- i mikroelementy?

Niezbędne, dla prawidłowego wzrostu i plonowania roślin, makro- i mikroelementy najlepiej dostarczać w postaci najwyższej jakości nawozów dolistnych produkowanych przez firmę FMC. Wysoka koncentracja składników odżywczych połączona z zaawansowanymi technikami aktywizacji pobierania przez rośliny, czyni je wysoce efektywnymi narzędziami dokarmiania roślin dla profesjonalistów.

Zalety stosowania nawozów dolistnych produkowanych przez firmę FMC:

  • odpowiednio dobrane surowce
  • wysoka koncentracja makro- i mikroelementów
  • aktywizacja pobierania przez rośliny składników odżywczych dzięki Formule Complex
  • atrakcyjny przelicznik jakości do ceny
  • bezpieczeństwo roślin uprawnych

 

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑