Zbiory słonecznika – o czym warto pamiętać?

Kiedy okres wegetacji słonecznika dobiega końca, plantatorzy przygotowują się do jego zbiorów. Wydawać by się mogło, że nie jest to trudne zadanie. Jednak dla mniej doświadczonych producentów zbiory słonecznika mogą stanowić duże wyzwanie. Sukces zbiorów słonecznika zależy od wielu czynników. Należą do nich ustalenie prawidłowego terminu, właściwe przygotowanie maszyn rolniczych oraz przygotowanie ziarna do przechowywania. W artykule przyjrzymy się zagadnieniu zbiorów słonecznika oraz omówimy, o czym warto pamiętać podczas tego procesu.

Zbiory słonecznika – termin zbiorów

Zbiory słonecznika należy przeprowadzać do końca września, gdyż zbyt długie zwlekanie niesie ryzyko utraty plonu wskutek gnicia, rozpadania się koszyczków oraz żerowania zwierząt.

Optymalnym okresem na rozpoczęcie zbiorów słonecznika jest moment, gdy nasiona osiągają wilgotność nieprzekraczającą 20%, a rośliny wyraźnie żółkną. W przypadku opóźniania dojrzewania nasion, wskutek niekorzystnych warunków pogodowych, istnieje możliwość zastosowania desykacji.

Ograniczenie strat nasion podczas zbiorów słonecznika

Niewłaściwe przystosowanie maszyn rolniczych do zbioru słonecznika bardzo często jest przyczyną ogromnych strat ziarna, które mogą przekraczać nawet 50% plonu. Dlatego należy być bardzo ostrożnym. Rozwiązaniem, które może ograniczyć straty plonu jest zastosowanie specjalistycznych przystawek przeznaczonych do zbioru słonecznika. Niestety jest to rozwiązanie bardzo kosztowne.

Popularnym sposobem, który ogranicza koszty kupna sprzętu do zbioru, jest zastosowanie przystawki do kukurydzy. Oczywiście po dokonaniu odpowiednich modyfikacji, w tym m.in. montażu blach zasłaniających szczelinę zrywaczy, napinaczy łańcucha czy kostek na łańcuchy wciągające. Dodatkowo, decydując się na zastosowanie zmodyfikowanego hederu do kukurydzy należy zadbać, aby przystawka pracowała wolniej. Jednak pomimo zastosowania tych modyfikacji, w przypadku tego rozwiązania nadal trzeba liczyć się z pewnymi stratami ziarna.

Przygotowywanie nasion słonecznika do przechowywania

W celu długotrwałego i bezpiecznego magazynowania niezbędne jest dosuszanie nasion słonecznika do poziomu 8–9% wilgotności. Pozwala to na zminimalizowanie strat przechowalniczych spowodowanych wystąpieniem pleśni. Suszenie surowca można przeprowadzać na suszarniach stosowanych do suszenia kukurydzy. Należy jednak zadbać o niższą temperaturę podczas tego procesu. Powinna ona wynosić w granicach 40–50˚C.

Polecamy także: