Nawłoć kanadyjska – niebezpieczny chwast

Nawłoć kanadyjska Solidago canadensis to inwazyjny chwast pochodzenia północnoamerykańskiego. Do Europy trafił w XIX w. jako roślina ozdobna, jednak szybko wymknął się spod kontroli. W Polsce występuje na terenie całego kraju i jest bardzo trudny do zwalczania. Jak wygląda nawłoć kanadyjska i dlaczego jest tak groźna? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj koniecznie.

Morfologia

Nawłoć kanadyjska jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny astrowatych Asteraceae. Dorasta do około 150 cm wysokości. Jej łodyga jest do połowy naga, później szorstko owłosiona. W środku pusta. Liście ustawione skrętolegle. Są lancetowatego kształtu, w przeważającej części ostro ząbkowane, od spodu omszone. Osiągają długość do 16 cm.

Kwiaty nawłoci kanadyjskiej są żółte, zebrane w koszyczki, zestawione w piramidalne grona osiągające do 30 cm długości. Owoc stanowi niełupka. Jeden pęd nawłoci jest w stanie wytworzyć do 19 tysięcy niełupek.

Dlaczego nawłoć kanadyjska to tak groźny chwast?

Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem bardzo plastycznym. Szybko dostosowuje się do panujących lokalnie warunków, dzięki czemu stale zwiększa areał swojego występowania.

Nawłoć kanadyjska charakteryzuje się:

  • szybkim wzrostem
  • niskimi wymaganiami siedliskowymi
  • rozmnażaniem zarówno generatywnym, jak i wegetatywnym
  • długowiecznością – może osiągać wiek nawet do 100 lat

Tworzy mieszańce z nawłocią pospolitą S. virgaurea. Dodatkowo, potrafi sama wywalczyć sobie miejsce na polu, gdyż posiada zdolności allelopatyczne i wytwarza związki fitotoksyczne, hamujące rozwój innych roślin.

Jak zwalczać ten chwast?

Zwalczanie nawłoci kanadyjskiej, ze względu na jej długowieczność, dużą plastyczność i plenność, jest trudne i czasochłonne. Może być prowadzone zarówno metodami niechemicznymi, jak również chemicznymi.

Do metod nie chemicznych należą zabiegi uprawowe, takie jak na przykład głęboka orka. Na obszarach, na których niemożliwe jest wyorywanie roślin zaleca się również koszenie roślin kilka razy w roku przed ich kwitnieniem.

Zabiegi chemiczne przeciwko nawłoci mogą być prowadzone za pomocą substancji zawierających glifosat, jak również flazasulfuron, przy czym ta druga substancja może być wykorzystywana jedynie na terenach nieużytkowanych rolniczo.

Polecamy także: