Desykacja naci ziemniaczanej bez dikwatu. Czy jest skuteczna alternatywa?

Desykacja naci ziemniaczanej jest jednym z podstawowych, a zarazem najważniejszych zabiegów w uprawie ziemniaka. Z jednej strony pozwala na poprawienie zdrowotności bulw oraz ułatwienie ich zbioru. Z drugiej stanowi dobrą okazję do usunięcia niepożądanej i często trudnej do zwalczenia roślinności.

Przez lata do przeprowadzenia desykacji plantatorzy używali dikwatu. Jednak w 2019 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE dikwat został wycofany z rynku. Wzbudziło to niemałe emocje wśród producentów rolnych. Czy i co wypełniło lukę po dikwacie?

Wycofanie dikwatu

Dikwat jako substancja do nieselektywnego zwalczania chwastów i desykacji niektórych typów upraw, pojawił się na rynku w 1958 roku. Swoją popularność zyskał dzięki łatwości przenikania przez nadziemne części roślin oraz szybkie, kontaktowe działanie. 12 października 2018r. Komisja UE wydała Rozporządzenie wykonawcze numer 2018/1532, na mocy którego dikwat wycofano z obrotu. Termin jego dostępności na rynku minął bezpowrotnie 20 lutego 2020 roku.

Co wybrać do desykacji naci ziemniaczanej?

Od czasu wycofania dikwatu pula dozwolonych substancji czynnych do desykacji naci ziemniaczanej mocno zawęziła się. Można powiedzieć, że stała się dosyć uboga.

Jednak dostępny na rynku karfentrazon etylowy, w postaci preparatu Spotlight® Plus , stanowi dobrą alternatywę dla wycofanego z rynku dikwatu. Producenci rolni w Polsce mieli już kilka sezonów, aby przekonać się o skuteczności Spotlight® Plus. W tym czasie preparat zebrał bardzo pozytywne opinie.

>>>Dowiedz się więcej o Spotlight® Plus<<<

Spotlight® Plus, a desykacja naci ziemniaczanej

Spotlight® Plus  działa w sposób kontaktowy, a sam środek pobierany jest poprzez zielone części roślin. Proces zasychania łęcin ziemniaka rozpoczyna się od wierzchołków wzrostu rośliny. Niewątpliwą zaletą stosowania Spotlight® Plus jest wytwarzanie przez bulwy twardszej i bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne skórki, w porównaniu z innymi desykantami.

Dodatkowo, preparat zapewnia polepszenie jakości bulw poprzez zapobieganie przemieszczaniu się wirusów z liści i łodyg do bulw, jak również ograniczenie ich porażenia zarazą ziemniaka.

Desykacja naci ziemniaka, a jakość i zdrowotność bulw

 

 

Polecamy także: