Nawozy

Opublikowano: 12 lutego, 2018 | autor: Redaktor

Fosfor w roślinie. Niezbędna wiedza każdego rolnika

Fosfor należy do podstawowych makroelementów w roślinie. Pełni szereg istotnych funkcji, które wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój roślin uprawnych, a co za tym idzie ich plonowanie. Fosfor jest słabo przyswajalny z gleby i nawozów, przez co w momencie krytycznego zwiększonego zapotrzebowania musi być dostarczany roślinom w formach dobrze rozpuszczalnych w wodzie, w tym w postaci nawozów wieloskładnikowych.

Krytyczne zapotrzebowanie roślin na fosfor

W trakcie całej wegetacji wyróżnia się dwa okresy krytycznego zwiększonego zapotrzebowania roślin na fosfor. Pierwszy okres przypada wraz z początkiem wegetacji, kiedy młode rośliny w trudnych warunkach pogodowych zaczynają budować system korzeniowy, natomiast drugi przypada w momencie tworzenia się ich organów generatywnych: zawiązków kwiatowych, owoców oraz nasion.

fosfor w roślinie

Fosfor w roślinie

Fosfor będąc jednym z głównych makroelementów ma podstawowe znaczenie w odżywianiu roślin i wykazuje korzystny wpływ m.in. na:

  • przebieg procesu fotosyntezy oraz innych procesów energetycznych zachodzących w roślinie
  • prawidłowy rozwój systemu korzeniowego oraz organów generatywnych
  • odporność roślin na niekorzystne warunki panujące na polu
  • zawartość i jakość białka, węglowodanów i tłuszczów w roślinie
  • ograniczenie skutków przeazotowienia roślin

Skąd w roślinach niedobór fosforu?

Niedobór fosforu w roślinach może wynikać zarówno z niedoboru tego pierwiastka w glebie, jak również ograniczonej jego przyswajalności na skutek nieuregulowanego odczynu gleby. Na przyswajalność fosforu z gleby, oprócz odczynu, duży wpływ ma również temperatura gleby. Gdy wynosi poniżej 12°C pobieranie fosforu przez system korzeniowy jest w dużym stopniu zablokowane.

Więcej informacji o wapnowaniu gleby znajdziesz tutaj:

https://blog.fmcagro.pl/wapnowanie-gleby-jesienia/

Uzupełnianie niedoboru w roślinach

Stosowanie nawozów doglebowych podczas wegetacji roślin, ze względu na ich ograniczoną przyswajalność, nie jest szczególnie zalecane. W przypadku stwierdzenia deficytów pierwiastków w glebie powinno się przeprowadzać nawożenie interwencyjne za pomocą nawozów dolistnych o wysokiej koncentracji składników, takich jak Hi-Phos, czy Maize Extra.

Objawy niedoboru

Na skutek niedoboru fosforu rośliny znacznie spowalniają wzrost i ciemnieją. Pierwsze objawy niedoboru fosforu w roślinach widoczne są w ich starszych, dolnych częściach, głównie na łodygach oraz liściach. Te ostatnie mogą przybierać barwę fioletowo-różową, a także zwijać się i obwisać. Z czasem objawy przechodzą na młodsze części roślin. Na skutek długotrwałego niedoboru fosforu rośliny są niewyrośnięte o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑