Licinek tarninaczek – szkodnik sadów wiśni i czereśni

Licinek tarninaczek Argyresthia ephippiella to niebezpieczny szkodnik sadów wiśni i czereśni. Można go również spotkać w śliwach i brzoskwiniach. Szacuje się, że okres gradacyjny tego szkodnika wynosi około trzy lata. Szkody wyrządzają gąsienice, które lokalnie mogą zniszczyć nawet osiemdziesiąt procent kwiatów i zawiązków owoców.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym szkodniku, aby go skutecznie zwalczyć w swoim sadzie.

 

Jak wygląda licinek tarninaczek?

Jaja licinka są barwy pomarańczowej, która z czasem przechodzi w oliwkową. Jaja mają gruszkowaty kształt. Gąsienice są barwy żółto-zielonej i osiągają długość około  6 mm.

Motyle są barwy rudobrązowej i dorastają do około 5 mm. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 12 mm. Na skrzydłach licinka widoczny jest rysunek składający się z białych i ciemnych pasów.

 

Licinek tarninaczek – cykl życia szkodnika

W kwietniu, z zimujących pod korą jaj licinka, wylęgają się larwy, które następnie wędrują do wnętrza pąków kwiatowych, gdzie żerują. Starsze wgryzają się do zawiązków owoców.

Po kwietniu, wyrośnięte gąsienice schodzą do gleby i przepoczwarzają się. Wylot motyli ma miejsce zazwyczaj w drugiej połowie czerwca i może trwać niemal dwa miesiące.

Samice składają średnio po dwadzieścia pięć jaj na pędach wiśni i czereśni.

 

Uwaga na gąsienice licinka tarninaczka!

Licinek tarninaczek występuje lokalnie, a szkody w uprawach drzew owocowych wyrządzają żarłoczne gąsienice.

Niezwalczane, występując licznie, mogą prowadzić do zniszczenia nawet osiemdziesięciu procent kwiatów i zawiązków owoców, a niekiedy aż dziewięćdziesięciu procent.

Jedna gąsienica licinka może zniszczyć do dziesięciu pąków kwiatowych.

 

Licinek-tarninaczek szkodnik wiśni

 

Objawy żerowania licinka na wiśni i czereśni oraz innych drzewach owocowych

Wczesną wiosną gąsienice licinka wgryzają się do wnętrza pąków kwiatowych, w których wyjadają słupki oraz pręciki. Uszkodzone pąki zasychają i odpadają. Przy licznym pojawie szkodnika można zauważyć ogołocone pędy drzew. Starsze gąsienice uszkadzają również zawiązki owoców, które zamierają i również opadają.

 

Monitorowanie sadów wiśni i czereśni

Monitoring sadów wiśni oraz innych drzew owocowych polega na lustracji dwustu pąków kwiatów lub rozet na pięćdziesięciu losowo wybranych drzewach na powierzchni jednego hektara sadu.

Próg zagrożenia licinka stanowi stwierdzenie:

– dziesięciu pąków z gąsienicami

– dwadzieścia-trzydzieści uszkodzonych przez gąsienice kwiatów

Ochrona sadów wiśni i czereśni

Zwalczanie licinka w zagrożonych sadach wiśni i czereśni należy przeprowadzić w fazie nabrzmiewania i pękania pąków, po przekroczeniu przez szkodnika progu zagrożenia.

Zabiegi wykonane w późniejszym okresie mogą okazać się nieskuteczne.

Polecamy także: