Samosiewy kukurydzy – nietypowy chwast w zbożach

Samosiewy kukurydzy, to nietypowy chwast, który coraz częściej będzie pojawiać się w zbożach ozimych. Wysokie jesienne temperatury sprzyjają kiełkowaniu takich niespecyficznych chwastów, w tym nasion kukurydzy. Chociaż kukurydza nie przetrwa niskich temperatur, jej siewki mogą stanowić konkurencję dla roślin młodych ozimin. Samosiewy kukurydzy – jak radzić sobie z tym chwastem?

Rekordowo ciepła jesień w Polsce w 2023 r.

Rekordowo ciepła jesień 2023 w Polsce zaskoczyła meteorologów i klimatologów, wykazując nadzwyczaj wysokie temperatury. We wrześniu średnia temperatura powietrza wyniosła 17,7°C, przewyższając o 3,9°C średnią wieloletnią z lat 1991-2020. Tendencję podtrzymał październik, kiedy odnotowano średnią temperaturę 10,9°C, czyli o 2,1°C powyżej normy. Nawet listopad nie przyniósł spodziewanego ochłodzenia, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 4,2°C, z różnicą 0,1°C od normy. Był to trzeci miesiąc z rzędu z temperaturami powyżej normy, potwierdzający nietypowy trend.

Anomalnie pogodowe mieszają w wegetacji roślin

Dotykające nas anomalnie pogodowe mają istotny wpływ na proces wegetacji roślin. Gwałtowne wahania temperatur, nadmierna wilgotność lub susze zakłócają wzrost i rozwój roślin, wprowadzając nieprzewidywalność w ich cykl życiowy. Minionej jesieni, wysokie temperatury wpłynęły na wiele aspektów fizjologii roślin, w tym na procesy wzrostu i rozwoju samosiewów kukurydzy. Przez co spotkaliśmy się z sytuacją, że na plantacjach pszenicy ozimej wysiewanej po ziarnówkach niespodziewanie pojawiły się samosiewy.

Samosiewy kukurydzy – zwalczać czy nie zwalczać w zbożach?

Wprawdzie kukurydza jest rośliną ciepłolubną i nie przetrwa temperatur zbliżających się do 0°C oraz zimowych mrozów, jednak wcześniej siewki w zbożach będą konkurować o kluczowe składniki odżywcze oraz wodę i światło. W rezultacie może to prowadzić do zahamowania wzrostu roślin uprawnych lub wręcz przeciwnie, do nadmiernego ich wydłużania się. Co w dalszej perspektywie będzie skutkować obniżeniem kondycji zbóż przed zimą oraz odporności na niskie temperatury, a co za tym idzie wysokości i jakości przyszłych zbiorów.

Samosiewy kukurydzy – czym zwalczać w zbożach?

Kukurydza jest rośliną z rodziny wiechlinowatych, a więc tej samej co miotła zbożowa. Dlatego herbicydy wykorzystywane do jesiennego oprysku przeciw miotle powinny bez problemu zwalczyć również samosiewy kukurydzy.

Samosiewy rzepaku – niby rzepak, ale jednak chwast

Polecamy także: