Nawozy

Opublikowano: 26 lipca, 2019 | autor: Redaktor

Bilansowanie składników pokarmowych w uprawie

Bilansowanie składników pokarmowych w uprawie roślin spełnia dwa zasadnicze cele.

Pierwszym z nich jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin w stopniu pozwalającym im na wytworzenie wysokich plonów odpowiedniej jakości.

Drugim zaś, utrzymanie zasobności gleby w składniki pokarmowe.

Cztery podstawowe błędy w nawożeniu

  • Sporadyczne wykonywanie analiz glebowych
  • Niedostateczne doradztwo nawozowe
  • Stosowanie niewłaściwych proporcji nawozów
  • Wysiew tych samych nawozów od lat

Analiza gleby w uprawie

Zgodnie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej analizę gleby w uprawie powinno się wykonywać co 4-5 lat. Pobieranie próbek zaleca się wiosną, przed zasiewem roślin jarych lub jesienią, po zbiorach. Wykonanie analizy gleby można zlecić w laboratoriach Ośrodków Doradztwa, Stacji Chemiczno-Rolniczych oraz uczelni rolniczych.

Składniki limitujące wielkość plonu

Zgodnie z prawem minimum von Liebiga wielkość plonów roślin jest ściśle limitowana przez składnik pokarmowy występujący w glebie w najmniejszej ilości. Niedobów któregokolwiek  składnika pokarmowego nie tylko ogranicza plonowanie, ale również zmniejsza efektywność wykorzystania pozostałych makro- i mikroelementów. Dla przykładu pszenica ozima dla wytworzenia 1 tony plonu ziarna wraz z odpowiednią ilością produktu ubocznego potrzebuje 27 kg N, 12,5 kg K, 4,3 kg P, 4,1 kg S, 3,6 kg Ca, 2,3 kg Mg oraz 82 g Mn, 59 g Zn, 8 g Cu i 5 g B. Z kolei kukurydza na ziarno odpowiednio 26 kg N, 23,2 kg K, 6,7 kg Ca, 6,6 kg S, 5,7 kg Mg, 5,4 kg P oraz 107 g Mn, 85 g Zn, 14 g Cu, 11 g B.

Usuwanie niedoborów w uprawie

Rozpuszczenie składników pokarmowych, dostarczonych wraz z nawozem mineralnym, w wodzie jest warunkiem koniecznym dla skutecznego nawożenia tym sposobem. W przypadku deficytów wody nawożenie interwencyjne powinno odbywać się za pomocą nawozów dolistnych. Przy czym w przypadku takich pierwiastków jak B, Fe, Mn, Mo, Cu i Zn istnieje możliwość kompleksowego zaopatrzenia w nie roślin drogą dolistną.

Nawozy dolistne FMC

Dzięki nowoczesnym technikom aktywizacji nawozy dolistne FMC, takie jak Carnival, Hi-Phos, czy Zink 69 są skutecznie wchłaniane przez rośliny, przez co zalecane w przypadku różnorodnych upraw. Skład preparatów oferowanych przez firmę FMC jest precyzyjnie dopasowany do potrzeb pokarmowych roślin, co czyni je wysoce efektywnymi narzędziami dokarmiania roślin dla profesjonalistów.

Więcej informacji na: nawozy wieloskładnikowe >>


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑