Inne uprawy maczniak-rzekomy-cebuli

Opublikowano: 10 kwietnia, 2020 | autor: Redaktor

Mączniak rzekomy cebuli. Nie lekceważ problemu!

Mączniak rzekomy powodowany jest grzybopodobnym patogenem Peronospora destructor i stanowi jedną z najgroźniejszych chorób występujących na plantacjach cebuli konsumpcyjnej. Choroba ta może spowodować znaczny spadek plonu lub całkowicie zniszczyć uprawę. Dlatego warto zawczasu przyjrzeć się sprawcy choroby i poznać skuteczne sposoby jego zwalczania.

Mączniak rzekomy cebuli – rozwój choroby

Źródłem infekcji mogą być porażone cebule wysadkowe lub dymka oraz pozostawione na polu zakażone cebule. Szybkiemu rozwojowi choroby sprzyja utrzymująca się wilgotna i ciepła pogoda. Wczesną wiosną na zainfekowanej systemicznie cebuli powstają trzonki konidialne z zarodnikami. Zarodniki odrywają się i wraz z wiatrem przenoszone są na kolejne rośliny powodując ich infekcję. Patogen zimuje cebulach porażonych roślin.

 

 

Objawy choroby j jej szkodliwość

Pierwsze objawy porażenia cebuli mączniakiem rzekomym są widoczne na plantacjach cebuli nasiennej oraz uprawianej z dymki i siewu ozimego w drugiej połowie maja, kiedy noce są wilgotne i ciepłe oraz tworzy się poranna rosa. Liście zainfekowanych roślin są znacznie jaśniejsze i pokryte plamami na których tworzy się charakterystyczny białoszary nalot zarodników konidialnych. Choroba powoduje znaczne straty gospodarcze, które mogą dochodzić do 70% plonu lub w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczyć plantację. Dodatkowo, cebule pochodzące z porażonych plantacji źle się przechowują.

Metody zwalczania mączniaka rzekomego cebuli

Zwalczanie mączniaka rzekomego cebuli powinniśmy oprzeć na ochronie chemicznej. Poprzedzamy ją i dokładną lustracją plantacji. Dodatkowo bezwzględnie usuwamy rośliny z pierwotnymi objawami choroby oraz niszczymy odrosty cebuli zimującej w glebie. Polecanym środkiem do stosowania zapobiegawczo w ochronie cebuli jest Zignal® 500 SC, zaś z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby Galben® M 73 WP.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑