Gorzka zgnilizna jabłek. Wiemy jak się przed nią ustrzec!

Gorzka zgnilizna jabłek jest jedną z najgroźniejszych chorób przechowalniczych dotykających te owoce. Najczęściej zagraża jabłkom odmian Gala, Golden Delicious, Ligol, Pinova oraz Ligol. Szacuje się, że straty spowodowane porażeniem tą chorobą mogą przekraczać pięćdziesiąt procent przechowywanych owoców.

Rozwój choroby

Gorzka zgnilizna jabłek jest chorobą powodowaną przez patogeny grzybowe z rodzaju Pezicula spp. Źródłem zakażenia jabłek są zarodniki konidialne, obecne na zmumifikowanych owocowcach oraz martwym drewnie, które przenoszone są z kroplami deszczu na owoce. Jabłka narażone są na zakażenie podczas całego okresu swojego wzrostu, jednak moment krytyczny przypada na miesiąc przed rozpoczęciem ich zbiorów. Zarodniki grzybów kiełkują na powierzchni jabłek i wnikają do ich wnętrzna przetchlinkami. Gorzka zgnilizna jabłek ujawnia się dopiero podczas przechowywania owoców.

Gorzka zgnilizna jabłek – objawy

Początkowe objawy choroby mają postać małych brunatnych plamek pojawiających się wokół przetchlinek. Z czasem ulegają one powiększeniu do średnicy kilku centymetrów i zlewają się ze sobą. Miąższ w miejscu wystąpienia brunatnej plamy zapada się. Zdrowa część miąższu, przylegająca do zainfekowanej części owocu, ma charakterystyczny gorzki smak.

Gorzka zgnilizna jabłek powoduje duże straty

Wystąpienie gorzkiej zgnilizny jabłek na plantacji powoduje straty gospodarcze mogące przekraczać nawet pięćdziesiąt procent przechowywanych owoców. Do szczególnie podatnych odmian jabłek należą Gala, Golden Delicious, Ligol, Pinova czy Ligol. Ponad to grzyby wywołujące zgniliznę powodują również takie groźne choroby jak zgorzel kory jabłoni oraz zgorzel powierzchniowy kory drzew ziarnkowych.

Zapobieganie i zwalczanie

Zabiegi fungicydowe zaleca się wykonywać przy porażeniu jabłek zgnilizną przekraczającym pięć procent zbiorów w poprzednim sezonie. W zależności od podatności odmian na porażenie Pezicula spp. eksperci zalecają wykonanie od jednego do dwóch zabiegów ochronnych. Ponadto, zaleca się stosowanie nawozów dolistnych podnoszących kondycję roślin i jakość owoców.

Zdolność przechowalnicza jabłek. Wiemy jak ją podnieść

Polecamy także: