Nawozy Odżywianie roślin uprawnych

Opublikowano: 27 czerwca, 2017 | autor: Redaktor

Odżywianie roślin uprawnych – Jakie pierwiastki są niezbędne?

Dla prawidłowego rozwoju i wysokiego plonowania rośliny uprawne potrzebują składników pokarmowych, które w zależności od stopnia zapotrzebowania nazywane są mikroelementami lub makroelementami.  Do tych drugich należą azot, fosfor i potas. Ich dostępność w glebie często bywa niewystarczająca, przez co należy zadbać o kompleksowe podejście do nawożenia i zastosować odżywianie roślin uprawnych.

Co wpływa na zasobność gleby w pierwiastki

Zasobność gleby w pierwiastki zależy od wielu czynników do których należą m.in. skład mineralogicznego tworzywa gleby, jej zasobność  w próchnicę, pH, właściwości sorpcyjne, jakość zastosowanych w poprzednim  oraz bieżącym sezonie nawozów oraz rozkład temperatur i opadów w sezonie. Dokarmianie dolistne pozwala na uzupełnienie braków składników pokarmowych w roślinach uprawnych nawet o 80% w przeciągu 4 godzin od ich aplikacji.

Odżywianie roślin uprawnych – jakie ma
kroelementy stosować?

Makroelementami nazywamy pierwiastki absoOdżywianie roślin uprawnychrbowane przez rośliny w dużych ilościach. Należą do nich:

Azot (N)

Azot jest podstawowym pierwiastkiem służącym roślinom do budowy tkanek. Jest również istotnym składnikiem chlorofilu. Wywiera silny wpływ na wzrost i rozwój roślin oraz maksymalizuje plon.  Niedobór N  powoduje karłowacenie i osłabienie roślin oraz jest czynnikiem limitującym wielkość plonu. Skrajny niedobór N powoduje zahamowanie wzrostu roślin oraz chlorozy liści.

Preparaty dolistne zawierające azot:

  • Mangor – zalecany dla upraw: rzepak, zboża, ziemniaki
  • Rapsin – zalecany dla upraw: kukurydza, rzepak, warzywa kapustne

Fosfor (P)

Fosfor jest jednym z najtrudniej dostępnych dla roślin składników pokarmowych w glebie. Warunkuje wzrost systemu korzeniowego oraz odpowiada za wytwarzanie kwiatów i owoców. Typowymi objawami niedoboru fosforu jest niedorozwój systemu korzeniowego roślin oraz ich skarłowacenie. U kukurydzy liście stają się cienkie, ciemnozielone o krawędziach, nerwach i łodygach zabarwionych na fioletowe.

Preparaty dolistne zawierające fosfor:

  • Hi-Phos – zalecany dla upraw:  burak cukrowy, fasola, groch, kukurydza, rzepak, zboża, ziemniaki
  • Maize Extra – zalecany dla upraw: fasola, groch, kukurydza, rzepak, zboża

Potas (K)

Potas, obok azotu i fosforu, wpływa na zdrowie roślin oraz wysokość plonu. Pierwiastek ten m.in. pobudza krzewienie się, zwiększa odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz podnosi zawartość skrobi, białka, tłuszczu, cukru oraz pektyn w roślinach. W przypadku niedoboru K obserwuje się zahamowanie wzrostu pędów i korzeni, chlorozę liści oraz spadek plonowania. Poza tym niedobór K powoduje ograniczenie przyswajania azotu przez rośliny.

Preparaty dolistne zawierające potas:

  • Hi-Phos – zalecany dla upraw: burak cukrowy, fasola, groch, kukurydza, rzepak, zboża, ziemniaki
  • Maize Extra – zalecany dla upraw: fasola, groch, kukurydza, rzepak, zboża


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑