Szkodniki jarmużu – zwalczanie

Jarmuż, pomimo wielu cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych, przez długie lata był w Polsce niedoceniany. W związku z tym jego popularność była niewielka. Co się z tym wiązało, nie był szczególnie chętnie atakowany przez szkodniki. Dziś niestety wchodzi w skład diety wielu żarłocznych owadów. Które szkodniki jarmużu najbardziej zagrażają uprawom?

Szkodniki jarmużu: mączlik warzywny, bielinek kapustnik, mszyca kapuściana

Mączlik warzywny – prawdziwe utrapienie plantatorów jarmużu

Mączlik warzywny, nazywany potocznie „białą muszką”, pierwotnie żerował na glistniku jaskółcze ziele, jednak szybko „przekonał się” do roślin z rodziny kapustowatych. Jest zagrożeniem dla warzyw, a w szczególności upodobał sobie jarmuż.

Mączlik warzywny, to drobny, biały pluskwiak o długości do 1,5mm, a rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 3mm. Na każdym skrzydle posiada dwie ciemne plamki, co odróżnia go od mączlika szklarniowego. Ma także mniejsze wymagania cieplne. Ciało pokryte jest białym, woskowatym nalotem.

Larwy mączlika warzywnego są owalne, wypukłe, białawe. W ciągu roku pojawia się 3-5 pokoleń szkodnika. Samice zimują na dolnej stronie liści roślin żywicielskich. Jarmuż jest dla nich o tyle korzystny, że to „warzywo zimowe”, często zbierane aż do przedwiośnia.

Szkodliwość i zwalczanie mączlika warzywnego

Dla jarmużu szkodliwe są zarówno larwy jak i owady dorosłe. Wysysają sok z roślin prowadząc do powstawania przebarwień i ogólnego osłabienia warzyw. Zmniejsza się m.in. wytrzymałość na susze.

W czasie żerowania pozostawiają spadź, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Szkodnika zwalcza się m.in. preparatami zawierającymi spirotetramat. Substancja aktywnie czynna zwalcza larwy i owady dorosłe, ale nie szkodzi jajom. Dlatego zabieg powinno się ponowić po kilku dniach.

 

Bielinek kapustnik – plaga u warzyw kapustnych

Bielinek kapustnik to jeden z najpowszechniejszych szkodników warzyw. Dorosły owad, to motyl o białych skrzydłach, z charakterystycznymi łukowatymi ciemnymi plamami i kropkami.

Szkodliwym stadium są gąsienice. Gąsienice bielinka kapustnika mają barwę żółtoszarą, z żółtą pręgą w części grzbietowej i czarnymi kropkami. W ciągu roku występują dwa pokolenia. Najczęściej wzmożony żer pierwszego pokolenia przypada na lipiec, a drugiego na sierpień.

 

Szkodliwość i zwalczanie bielinka kapustnika

Szkodniki jarmużu i innych warzyw wyżerają otwory w liściach i w ten sposób zaburzają proces fotosyntezy, a także zanieczyszczają jarmuż odchodami i zmniejszają jego wartość konsumencką.

Szkody, które wyrządza bielinek kapustnik, mają bezpośredni wpływ na straty w plonie, a dodatkowo osłabiają warzywa zmniejszając ich odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ponadto zwiększają podatność na infekcje patogenami.

Szkodniki jarmużu – Mszyca kapuściana

Mszyca kapuściana to drobny szkodnik, o wielkości około 1,8-2,2mm, który występuje w dużych koloniach. Ma charakterystyczne, popielate zabarwienie ciała. Na roślinach kapustnych, w tym jarmużu najczęściej pojawia się w czerwcu.

Szkodliwość i zwalczanie mszycy kapuścianej na jarmużu

Mszyca kapuściana wysysa sok z liści jarmużu powodując przebarwienia, a także deformacje, na przykład zwijanie brzegów blaszek liściowych. Z czasem plamy powiększają się, a tkanki wysychają i obumierają.

Jarmuż jest osłabiony, wolniej rozwija się, co wpływa na zmniejszenie ilości i jakości plonu.

W dodatku żerowanie mszyc wiąże się z pośrednimi skutkami ubocznymi. Ich spadź jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Mszyce są także wektorami chorób wirusowych.

Mszyce zwalcza się różnymi środkami ochrony roślin. Są wrażliwe na wiele substancji aktywnie czynnych. Kluczem do sukcesu w zwalczaniu tych szkodników jarmużu, jest monitorowanie plantacji i szybka reakcja.

Szkodniki są żarłoczne, występują w koloniach i w szybkim czasie mogą doprowadzić do dużych strat.

Szkodniki jarmużu – działania prewencyjne  

W ochronie jarmużu duże znaczenie ma profilaktyka. Najważniejsze jest zmianowanie – zachowanie kilkuletnich przerw w uprawie roślin kapustowatych.

Jarmużu nie można uprawiać jako poplonu po innych przedstawicielach rodziny.

Należy zachować czystość w uprawie i pozbywać się resztek pozbiorowych. Istotne jest regularne usuwanie chwastów, gdyż niektóre należą do tej samej rodziny i są żywicielami tych samych szkodników.

Ryzyko masowych nalotów szkodników można zmniejszyć także przez izolację przestrzenną upraw jarmużu od innych gatunków kapustowatych.

 

Mszyca kapuściana. Nie bagatelizuj problemu!

Polecamy także: