Ochrona roślin Stosowanie adiuwantów

Opublikowano: 14 czerwca, 2017 | autor: Redaktor

Stosowanie adiuwantów. Czy jakość wody ma znaczenie?

Skuteczność działania większości środków ochrony roślin i nawozów dolistnych może zostać radykalnie ograniczona złą jakością wody wykorzystanej podczas oprysku. Woda o nieodpowiednim odczynie pH powoduje, że użyte podczas zabiegu preparaty ulegają degradacji lub wytrąceniu. Na szczęście z pomocą przychodzą adiuwanty, które skutecznie korygują twardość i odczyn wody. Ich rola jest nie do przecenienia. Sprawdź dlaczego stosowanie adiuwantów jest takie ważne.

Woda zawsze taka stosowanie adiuwantówsama

W zależności od miejsca pochodzenia oraz sezonu woda odznacza się różną jakością, w tym odczynem pH oraz skład chemiczny.  Wodę należy sprawdzać regularnie, ponieważ jej pH może często ulegać zmianie. Stopień zasolenia w wodach podziemnych zależy m.in. od rodzaju skał występujących w podłożu czy wieku wody. W wodach powierzchniowych stężenie związków mineralnych zależy od takich czynników jak warunki klimatyczne, ilość opadów atmosferycznych oraz stopnień zanieczyszczenia środowiska wodnego.

Jeszcze więcej informacji o adiuwantach: Adiuwanty przy zabiegach herbicydami i fungicydami – warto?

Jakość wody wpływa na skuteczność działania substancji czynnych

Zawartość poszczególnych soli mineralnych w wodzie oraz jej odczyn istotnie wpływa na stopień rozpuszczalności substancji czynnych w preparatach. Powszechnie za najbardziej optymalne pH wody używanej do oprysków środkami ochrony roślin uważa się wodę lekko kwaśną. Jednak niektóre substancje w środowisku zbyt kwaśnym mogą tracić swoją aktywność i nie mogą być przetrzymywane w zbiorniku opryskiwacza. Stosujący zawsze powinien zapoznać się z etykietą stosowania danego preparatu. W pH kwaśnym wrażliwymi substancjami czynnymi są m.in. bentazon, glifosat, MCPA dikamba, metsulfuron metylowy, nikosulfuron, tifensulfuron metylowy, triasulfuron, tribenuron metylowy oraz 2,4-D. W wodzie alkalicznej dobrze rozpuszczalny jest dimetoat, ale pozostawione w takim środowisku chlorotalonil czy captan szybko tracą część swojej biologicznej aktywności.

Stosowanie adiuwantów, a ich wpływ na poprawę jakości wody

Adiuwanty, takie jak E-mix (więcej informacji pod linkiem), są skutecznym rozwiązaniem korygującym jakość wody. E-mix stanowi mieszaninę substancji zmiękczających i uzdatniających wodę stosowaną do oprysków środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi. Zawiera unikalną kompozycję zakwaszaczy, polimerów, związków chelatujących oraz środków buforujących, która skutecznie poprawia jakość wody użytej podczas zabiegu.

  • Skompleksowane zakwaszacze obniżają pH i efektywnie ograniczają hydrolizę
  • Polimery długołańcuchowe zmiękczają wodę
  • Związki chelatujące izolują zanieczyszczające kationy
  • Środki buforujące poprawiają mieszalność roztworu
  • Substancje rozprzestrzeniające i utrwalające oprysk na powierzchni liści

Dawkę adiuwantu podczas zabiegu ustala się przy pomocy wskaźnikowego dołączonego do opakowania. E-mix należy dodawać do cieczy roboczej jako pierwszy. Trzeba go dobrze wymieszać z wodą przed rozpoczęciem dodawania środków ochrony roślin czy nawozów dolistnych.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑