Nawożenie dolistne – fakty i mity – poznaj prawdę!

Nawożenie dolistne polega na dostarczaniu (aplikacji) nawozu, czyli składników pokarmowych bezpośrednio na liście roślin uprawnych. Wokół nawozów dolistnych narosło jednak wiele fałszywych mitów, dotyczących ich użyteczności, a przede wszystkim stosowania. Warto więc poznać prawdę – jak jest w rzeczywistości.

nawozy dolistne powinny być ważnym elementem uprawy

Nawożenie dolistne: FAKTY

 

Szybkie usuwanie niedoborów

Nawożenie dolistne faktycznie jest metodą nawożenia odpowiednią przede wszystkim do szybkiego usuwania wystąpienia nagłych niedoborów składników pokarmowych. Takie tymczasowe niedobory mogą występować z takich przyczyn, jak: susza (powoduje zatrzymanie składników pokarmowych w glebie), ogólny niedobór składników pokarmowych w glebie (a przez to i w roślinach), zbyt wolne dostarczanie składników pokarmowych czyli mineralizacja (zjawisko szczególnie groźne w okresach szybkiego przyrostu biomasy upraw).

Przeczytaj również – nawozy wieloskładnikowe >>

Nawożenie dolistne najlepsze przy uzupełnianiu pierwiastków śladowych

Nie wszystkie składniki pokarmowe są pobierane głównie drogą dolistną. Kompleksowe zaopatrywanie roślin drogą dolistną możliwe jest głównie w przypadku takich pierwiastków śladowych jak: bor (B), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), miedź (Cu) oraz cynk (Zn). W przypadku pozostałych pierwiastków, rośliny pobierają je głównie za pomocą systemu korzeniowego. Czyli w przypadku głównych składników pokarmowych, takich jak: azot (N), fosfor (P), potas (K), magnez (Mg) i siarka(S), nawożenie dolistne stosuje się tylko doraźnie (np.. w czasie różnie uwzględnionych, krótkotrwałych szczytów zapotrzebowania).

Odpowiednia formulacja nawozu dolistnego

Rozpuszczenie składników pokarmowych dostarczonych wraz z nawozem dolistnym jest niezbędne dla skutecznego nawożenia tym sposobem. Rośliny wchłaniają składniki pokarmowe przez liście dzięki dyfuzji. Jest ona uwarunkowana występowaniem tych składników pokarmowych w postaci rozpuszczonej, a dokładniej w postaci soli rozpuszczalnych w wodzie. Takie sole zawierają produkty EPSO i substancje niepolarne (chelaty, mocznik). Liście nie wchłaniają dobrze zawiesin, gdyż składają się one z drobno zmielonych i wymieszanych z wodą składników nierozpuszczalnych w wodzie, przez co ich przyswajalność przez rośliny jest znikoma. Ważne jest aby nasycenie mikroelementami w nawozie dolistnym było na odpowiednio wysokim poziomie.

nawożenie dolistne w praktyce

Nawożenie dolistne: MITY

 

Wszystkie nawozy dolistne są tak samo skuteczne

Niestety to mit. Na polskim rynku jest wiele tanich nawozów dolistnych. Jednak ich zakup to tylko pozorna oszczędność. W porównaniu z nawozami FMC, dostarczają niewiele składników odżywczych. Porównując dwa produkty należy zobaczyć i porównać skład i zawartość. Nawozy dolistne FMC to niski koszt w przeliczeniu na skład. Sprawdź skład nawozów dolistnych FMC i porównaj z innymi popularnymi produktami na rynku (kliknij w link). Różnica i efekty działania są zasadnicze na korzyść nawozów FMC.

Nawozy dolistne są trwałe tak samo jak nawozy systemowe.

To niestety mit. Dolistne dokarmianie rośli to bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie składników pokarmowych. Tempo i stopień ich wykorzystania z takich nawozów jest większy niż po nawożeniu doglebowym. Ogranicza to jednak możliwość zastosowania większych ilości tych składników i pobierania ich przez roślinę, a także trwałość ich pobierania w czasie. Nawozy dolistne są bowiem spłukiwane przez deszcz, gradobicie i inne czynniki. Natomiast nawozy systemowe bez ograniczeń krążą w roślinach (w ich tkankach przewodzących), praktycznie do momentu, dopóki się nie wyczerpią. Dokarmianie dolistne pozostaje tylko uzupełnieniem niezbędnego nawożenia roślin. Jest to coś w rodzaju „dopingu”, który może jednak znacznie wpłynąć na ilość plonu.

Warunkiem przenikania składników pokarmowych do rośliny jest zapewnienie jakiejkolwiek wilgotności.

To mit, bowiem nie wystarczy, by powierzchnia liścia w ogóle była wilgotna. Ona musi mieć bowiem odpowiednią wilgotność! Na przykład, z powodu niebezpieczeństwa wyschnięcia pokrywającej liść warstwy cieczy opryskowej, optymalną porą na opryski są godziny wieczorne. Opryskom sprzyja m.in. nocna rosa, bowiem zaschnięty na liściu nawóz ponownie rozpuszcza się co dnia w rosie i odżywia nawożone rośliny.


 

Polecamy także: