Ochrona roślin uprawa-czeresni-sad

Opublikowano: 2 listopada, 2020 | autor: Redaktor

Uprawa czereśni. O tych 4 rzeczach musisz pamiętać

W Polsce panują trudne warunki klimatyczne do uprawy czereśni. Jednak pomimo wielu potencjalnych problemów wielu polskich sadowników co roku decyduje się na sadzenie czereśniowych drzewek. O czym należy pamiętać? Jak zmniejszyć ryzyko utraty plonów? Co może zaważyć na sukcesie lub porażce uprawy czereśni?

Uprawa czereśni: stanowisko, nawożenie, ochrona przed chwastami i szkodnikami

 

1. Stanowisko

Teren

Czereśnia ma większe wymagania glebowe i klimatyczne niż np. jabłoń, śliwa, grusza czy wiśnia. Planując sadzenie drzewek warto pamiętać, że owoc ten nie lubi marznąć. Uprawa czereśni źle reaguje na wszelkie zagłębienia terenu, w których tworzą się zastoiska mrozowe. Jeżeli chcemy ograniczyć ryzyko przemarzania drzew oraz pąków kwiatów, warto jest wybrać pod sad np. niewielkie wzniesienia.

Gleba

Sady czereśniowe nie lubią ani gleb podmokłych, ani suchych. Preferowane są w ich przypadku gleby gliniaste lub wapienne.

Sadzenie

Wybór odmiany czereśni nie może być przypadkowy. Odpowiednio dobrana odmiana będzie przynosiła plony wyższej jakości, a co za tym idzie możliwe będzie osiągniecie sukcesu ekonomicznego.

Drzewka wysadza się wiosną, na początku kwietnia. W zależności od odmiany rozstaw powinien wynosić 3,5-5,0 m między rzędami i 2,0-3,0 m w rzędzie. Przed rozpoczęciem sadzenia, podobnie jak w przypadku innych drzew owocowych, musimy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu stanowiska. Jeżeli chcemy, aby gleba była bogata w odpowiednie składniki powinniśmy zadbać o nią trzy miesiące przed sadzeniem.

2. Nawożenie

W przypadku czereśni przed rozpoczęciem nawożenia niezbędna będzie analiza gleby, którą powinno się przeprowadzić na rok przed rozpoczęciem sadzenia drzewek. Będzie to również najlepszy czas na wykonanie wapnowania.

W przypadku sadów już owocujących kolejne analizy warto przeprowadzać co trzy lata.

Do pierwiastków, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę należą: fosfor (P), potas (K), magnez (Mg), Azot (N). Ich niedobór może znacząco ograniczyć możliwości plonowania.

 

Więcej na temat uprawy owoców i warzyw znajdą Państwo pod linkiem:

Owoce i warzywa

 

3. Ochrona przed zachwaszczeniem

Chwasty konkurują z drzewami o wodę, substancje pokarmowe i światło. Brak reakcji będzie powodował zahamowanie wzrostu i ograniczenie plonowania. Do zwalczania chwastów stosowane są zazwyczaj metody chemiczne oraz mechaniczne. W pierwszej kolejności powinno się spróbować zabiegów mechanicznych np. koszenia zbędnej roślinności, jednak często zdarza się tak, że metody mechaniczne są zbyt kosztowne lub nieskuteczne. Wówczas konieczne jest stosowanie herbicydów, które należy zakupić od sprawdzonych producentów lub ich przedstawicieli. Zakup z niesprawdzonego źródła może nie tylko nie pomóc w zwalczeniu zachwaszczenia, ale nawet zaszkodzić całej uprawie.

4. Ochrona przed szkodnikami

Do jednych z najgroźniejszych szkodników atakujących uprawy czereśni zalicza się muszka plamoskrzydła, którą zwalcza insektycyd Exirel®. Dzięki substancji czynnej CYAZYPYR® środek Exirel® skutecznie chroni dojrzewające owoce przed pozostałościami biologicznymi i chemicznymi.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku, który pokazuje, jak Exirel® chroni nie tylko uprawę czereśni, ale również uprawy wiśni oraz winogron przed muszką plamoskrzydłą.

 

YouTube-Exirel-muszka-plamoskrzydla

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑