Alternarioza ziemniaka. Jak skutecznie ochronić plantację?

Alternarioza jest potoczną nazwą suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści ziemniaka. Sprawcami choroby są patogeny grzybowe z rodzaju Alternaria: A. alternata i A. solani. Niestety, zmienny w każdym sezonie skład ich populacji, sprawia że skuteczna ochrona ziemniaka nie jest zadaniem prostym. Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowego i dobrze przemyślanego działania. Sprawdź czy wiesz jak skutecznie ustrzec swoją plantację.

alternariozaObjawy alternariozy są charakterystyczne

Objawy alternariozy są bardzo charakterystyczne. Zmiany widoczne na blaszkach liściowych najczęściej pojawiają się już w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca na najstarszych liściach. Są to nekrozy, przypominające tarczę strzelniczą, o średnicy około 2 cm. Na początku mają kształt owalny, następnie, na skutek ograniczenia przez nerwy liściowe, wieloboczny. Pierwsze objawy choroby są zazwyczaj widoczne, w fazie kwitnienia i tuberyzacji bulw, czyli od około 50 do 70 dnia od daty sadzenia.

Więcej na temat: Środki ochrony roślin >>

Alternarioza ziemniaka, dlaczego jest taka groźna?

Alternarioza ziemniaka niszczy powierzchnię asymilacyjną roślin ziemniaka, prowadząc do zmniejszenia plonu. W dużym nasileniu straty spowodowane tą chorobą mogą sięgać nawet pięćdziesiąt procent plonu. Zwalczanie alternariozy jest trudne, ze względu na zmienny skład populacji sprawców tej choroby. Jest on determinowany warunkami pogodowymi panującymi w trakcie wzrostu ziemniaka oraz warunkami siedliskowymi.

Występowaniu alternariozy sprzyjają okresowe susze przeplatane krótkotrwałymi opadami oraz wszystkie inne czynniki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych. Choroba atakuje głównie rośliny niedożywione, osłabione i wcześniej zaatakowane przez inne patogeny.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Uprawa ziemniaka krok po kroku

Alternariozę zwalczaj kompleksowo

Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowych działań. Oprócz ochrony chemicznej, niezbędna jest również profilaktyka. Korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego, prawidłowe, zbilansowane nawożenie azotem, fosforem oraz potasem, uzupełnianie niedoborów mikroelementów poprzez dokarmianie dolistne roślin są jednymi z wielu sposobów, które pomagają zwalczać chorobę.

Polecamy także: