Okopowe alternarioza

Opublikowano: 17 lipca, 2017 | autor: Redaktor

Alternarioza ziemniaka. Jak skutecznie ochronić plantację?

Alternarioza jest potoczną nazwą suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści ziemniaka. Sprawcami choroby są patogeny grzybowe z rodzaju Alternaria: A. alternata i A. solani. Niestety, zmienny w każdym sezonie skład ich populacji, sprawia że skuteczna ochrona ziemniaka nie jest zadaniem prostym. Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowego i dobrze przemyślanego działania. Sprawdź czy wiesz jak skutecznie ustrzec swoją plantację.

alternariozaObjawy alternariozy są charakterystyczne

Objawy alternariozy są bardzo charakterystyczne. Zmiany widoczne na blaszkach liściowych najczęściej pojawiają się już w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca na najstarszych liściach. Są to nekrozy, przypominające tarczę strzelniczą, o średnicy około 2 cm. Na początku mają kształt owalny, następnie, na skutek ograniczenia przez nerwy liściowe, wieloboczny. Pierwsze objawy choroby są zazwyczaj widoczne, w fazie kwitnienia i tuberyzacji bulw, czyli od około 50 do 70 dnia od daty sadzenia.

Więcej na temat: Środki ochrony roślin >>

Alternarioza ziemniaka, czemu jest taka groźna?

Alternarioza ziemniaka niszczy powierzchnię asymilacyjną roślin ziemniaka, prowadząc do zmniejszenia plonu. W dużym nasileniu straty spowodowane tą chorobą mogą sięgać nawet 50% plonu. Zwalczanie alternariozy jest trudne, ze względu na zmienny skład populacji sprawców tej choroby. Jest on determinowany warunkami pogodowymi panującymi w trakcie wzrostu ziemniaka oraz warunkami siedliskowymi. Występowaniu alternariozy sprzyjają okresowe susze przeplatane krótkotrwałymi opadami oraz wszystkie inne czynniki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych. Choroba atakuje głównie rośliny niedożywione, osłabione i wcześniej zaatakowane przez inne patogeny.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Uprawa ziemniaka krok po kroku

Zwalczaj kompleksowo

Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowych działań. Oprócz ochrony chemicznej, niezbędna jest również profilaktyka. Korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego, prawidłowe, zbilansowane nawożenie azotem, fosforem oraz potasem, uzupełnianie niedoborów mikroelementów poprzez dokarmianie dolistne roślin są jednymi z wielu sposobów, które pomagają zwalczać chorobę.

Czy znasz już Zignal® 500 SC?

Zignal® 500 SC (więcej o produkcie tutaj >>) jest środkiem grzybobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczo w ochronie ziemniaka przed alternariozą oraz zarazą ziemniaczaną. Środek est też doskonałym dodatkiem do zabiegu desykacji.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑