Okopowe Uprawa ziemniaka krok po kroku

Opublikowano: 5 kwietnia, 2017 | autor: Redaktor

Uprawa ziemniaka krok po kroku

Ziemniak jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. Wykorzystywany jest zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i paszowych. Dla osiągnięcia dobrych plonów niezbędne jest przestrzeganie prawidłowej agrotechniki. Opóźnienie terminu sadzenia o kilka tygodni, nieprawidłowa redukcja zachwaszczenia, czy brak poprawnej ochrony przed szkodnikami może spowodować znaczące straty plonu. Sprawdź jak powinna wyglądać uprawa ziemniaka krok po kroku.

Uprawa ziemniaka krok po kroku

Kiedy sadzić

Optymalny termin sadzenia ziemniaka przypada na II i III dekadę kwietnia, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm wynosi około 10°C. W przypadku odmian wczesnych, uprawianych pod agrowłókniną, podkiełkowane sadzeniaki można sadzić wcześniej, przy temperaturze gleby wynoszącej powyżej 5°C.

Obsada roślin

W zależności od kierunku użytkowania oraz szerokości międzyrzędzi optymalna obsada roślin powinna wynosić:

Rozstaw 67,5 cm

  • 30–37 tys. roślin/ha – ziemniaki przeznaczone na frytki i chipsy
  • 37–53 tys. roślin/ha – ziemniaki jadalne
  • 59–87 tys. roślin/ha – produkcja nasienna

Rozstaw 75,0 cm

  • 28–35 tys. roślin/ha – ziemniaki przeznaczone na frytki i chipsy
  • 38–53 tys. roślin/ha – ziemniaki jadalne
  • 60–89 tys. roślin/ha – produkcja nasienna

Rozstaw 90,0 cm

  • 28–37 tys. roślin/ha – ziemniaki przeznaczone na frytki i chipsy
  • 37–55 tys. roślin/ha – ziemniaki jadalne
  • 55–73 tys. roślin/ha – produkcja nasienna

Zależnie od wielkości sadzeniaków rozmieszczenie krzaków  rzędzie powinno wynosić od 20 cm do 40 cm. Po wyrównaniu pola każda bulwa użyta do sadzenia powinna być przykryta 2 cm warstwą ziemi.

Ograniczenie zachwaszczenia ziemniaka

Początkowe tempo wzrostu ziemniaka jest bardzo powolne i od momentu jego posadzenia do wschodów mogą minąć nawet dwa miesiące. Z tego powodu, na samym początku wegetacji, jest on bardzo wrażliwy na konkurencję ze strony chwastów.  Oprócz tego rośliny konkurencyjne mogą znacząco utrudniać zbiór i obniżać jakość bulw. Najczęściej wybieraną metodą ograniczenia zachwaszczania ziemniaka jest metoda mechaniczno-chemiczna polegająca na wykonaniu przed wschodami roślin 2–3 zabiegów mechanicznej redukcji zachwaszczenia, a następnie aplikacji odpowiedniego herbicydu np. Command® 480 EC.

Uprawa ziemniaka krok po krokuOchrona przed stonką ziemniaczaną

Stonka ziemniaczana może spowodować spadek plonów ziemniaka nawet o 60%. Pierwszy jej masowy wysyp przypada na przełom czerwca i lipca. Skuteczne jej zwalczanie wymaga od 1 do 3 zabiegów insektycydowych. Polecanym do tego celu preparatem jest Coragen® 200 SC >>.

Zbiór ziemniaka

Powinien zostać przeprowadzony przy ciepłej i suchej pogodzie. Temperatura gleby nie powinna być niższa niż 10°C, a jej wilgotności nie powinna przekraczać 15%. Termin zbioru ziemniaków wczesnych przypada na okres od III dekady czerwca do końca lipca. Średniowczesne zbiera się w sierpniu, natomiast późne we wrześniu.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Stonka ziemniaczana – sprawdzone sposoby na legendarnego szkodnika

Tags: , ,


O autorze2 Responses to Uprawa ziemniaka krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑