Ochrona drzew owocowych przed ptakami

Ptaki to jedno z największych zagrożeń w przypadku drzew owocowych, szczególnie niebezpieczne są dla owoców miękkich. Dokonują szkód bezpośrednich, zjadając owoce, a często przebywając w koronach zanieczyszczają je odchodami. Największym utrapieniem są szpaki. Niektóre gatunki szkodzą drzewom także na początku sezonu. Jak chronić sad przed żarłocznym ptactwem? Jak powinna wyglądać ochrona drzew owocowych przed ptakami?

Siatki na korony drzew – najpewniejszy sposób na ochronę drzew owocowych przed ptakami

Siatki zakładane na korony drzew, to najskuteczniejszy sposób na ochronę sadu. Jest zarazem bezpieczny dla ptaków i jednocześnie nie powoduje żadnych szkód. Siatka na drzewa powinna mieć średnicę oczek do 26mm. U wiśni i czereśni siatkę zakłada się w momencie, gdy zaczynają dojrzewać pierwsze owoce. Po zbiorach zabezpieczenie jest zdejmowane. Siatka na ptaki w pewnym stopniu ogranicza także szkody w przypadku gradobicia.

Odstraszacze dźwiękowe i mechaniczne – czy działają?

W sprzedaży dostępnych jest wiele form odstraszaczy, które mają zniechęcać ptaki do żerowania na drzewach owocowych. W praktyce powinno się używać różnych rozwiązań. Wiele gatunków ptaków charakteryzuje się wysoką inteligencją, dzięki czemu świetnie radzą sobie z wszelkimi zabezpieczeniami.

Ochrona drzew owocowych przed ptakami – odstraszacze dźwiękowe

Potencjalnie najbardziej skuteczne są armatki hukowe, które generują dźwięk, konkretnie wybuchy. Jednak to dobra opcja dla sadów znacznie oddalonych od domów oraz lasu. W pierwszym przypadku takie armatki są uciążliwe dla ludzi, natomiast w drugim straszy również zwierzynę leśną, czego robić nie wolno.

Można postawić także na odstraszacze, które imitują dźwięki wydawana przez ptaki drapieżne.

Opcją są też odstraszacze ultradźwiękowe emitujące dźwięki niesłyszalne dla człowieka, a nieprzyjemne dla ptaków. To rozwiązanie, które generuje ultradźwięki słyszalne nawet ze znacznych odległości, dlatego odstraszacze ultradźwiękowe rekomendowane są do dużych sadów. Często są dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu.

Odstarszacze mechaniczne

Odstraszacze mechaniczne to m.in. imitacje – wizerunki ptaków drapieżnych, elementy ruchome z aluminium, taśmy odblaskowe itp. Takie rozwiązania lepiej sprawdzają się w niewielkich, niekomercyjnych sadach.

Odstraszacze chemiczne na ptaki – ochrona drzew owocowych przed ptakami

Odstraszacze chemiczne zawierają substancje aktywne, które działają zniechęcająco na ptaki. Wśród tego typu zabezpieczeń, można znaleźć środki uniwersalne, które odstraszają również inne szkodniki sadów, m.in. gryzonie. Odstraszacze chemiczne należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W odpowiednich warunkach działają przez kilka do kilkunastu tygodniu. Niestety po deszczach zabieg trzeba ponawiać.

Ochrona drzew owocowych przed ptakami we wcześniejszych fazach rozwoju

Odstraszanie ptaków w czasie owocowania drzew, to znana praktyka w sadzie. Niestety problemem pozostają także szkody powstające podczas wcześniejszych faz rozwoju drzew. Pąki kwiatowe, młode liście czy pędy są uszkadzane m.in. przez gawrony, sroki, gile i kosy. Dlatego najlepiej łączyć kilka metod odstraszania w taki sposób, by zapewnić ochronę przez cały sezon. Zdarza się nawet, że sadownicy korzystają z usług sokolników.

Polecamy także: