Ochrona roślin

Opublikowano: 25 lutego, 2019 | autor: Redaktor

Przetacznik perski – charakterystyka, występowanie i zwalczanie

Przetacznik perski (Veronica persica) to ekspansywna roślina występująca pospolicie w Polsce i będąca uciążliwym chwastem. Zwalczanie jej jest trudne ze względu na duże zdolności regeneracyjne i przystosowawcze. Na rozprzestrzenianie się przetacznika wpływa także fakt, że bywa uprawiany w ogrodach dla walorów estetycznych i właściwości leczniczych. W jaki sposób skutecznie go zwalczać?

Przetacznik perski pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno – w XIX wieku. Pochodzi z Kaukazu, ale do naszego kraju trafił z Niemiec, gdzie sprowadzono go do ogrodu botanicznego jako gatunek ozdobny. To popularna droga ekspansji chwastów, w ten sposób rozprzestrzeniła się m.in. wszędobylska żółtlica drobnokwiatowa. Obecnie przetacznik bywa sporadycznie uprawiany w ogrodach, jego walory estetyczne są zbliżone do bluszczyku kurdybanku. Jest rośliną leczniczą. Zawiera aukubinę, glikozyd o właściwościach bakteriostatycznych oraz ochronnych dla wątroby. W uprawie jest to wciąż uciążliwy chwast.

Przetacznik perski – jak go rozpoznać?

Przetacznik perski to jednoroczna (rzadziej wieloletnia) roślina zielna osiągająca 10-40cm wysokości. Wytwarza mocno pokładające się pędy pokryte trójkątnymi liśćmi o karbowanych brzegach. Kwiaty są drobne, niebieskie (z białą gardzielą), wyrastają w kątach liści. Kwitnie od marca do maja, latem powtarza kwitnienie. Owocem jest torebka zawierająca 50-100 nasion. Roślina szybko wchodzi w okres wegetacyjny stając się konkurencją dla cenniejszych gatunków

przetacznik perskiWystępowanie i szkodliwość przetacznika perskiego

Przetacznik jest pospolity na terenie całego kraju. Można go spotkać na skrajach lasów, w dolinach przy korytach rzek i w przydrożnych rowach. W ogrodzie jest częstych problemem trawnika i…nawierzchni. Na polu jest konkurencją dla zbóż, upraw okopowych i warzywnych. Szkodliwość przetacznika polega na szybkim, ekspansywnym wzroście i wczesnym wchodzeniu w sezon. Roślina zagłusza młode siewki oraz rozsady. Za próg szkodliwości uznaje się 15 roślin na 1m².

 

przetacznik-perski-omnera

 

Profilaktyczne i doraźne zwalczanie chwastu

Optymalnym rozwiązaniem jest zwalczanie mechaniczne przetacznika połączone ze stosowaniem herbicydów. Zabiegi powinno się wykonywać dokładnie, nawet niewielkie fragmenty rośliny szybko ukorzeniają się i kontynuują wzrost. Ważne profilaktyczne działania to wykonywanie orki jesienią po zbiorach oraz wiosenne bronowanie. Gatunek jest wrażliwy na wiele substancji aktywnie czynnych znajdujących się w środkach ochrony roślin (bentazon, bromoksynil, chlorosulfuron, chlorydazon, dimetachlor, etofumesat, metazachlor, nikosulfuron, pendimetalina, petoksamid, piroksysulam, pirydat, prosulfokarb, triflusulfuron metylowy). Jednym z herbicydów, który bardzo dobrze radzi sobie z przetacznikiem perskim jest Omnera® LQM®  (więcej informacji na temat Omnera® LQM® znajdziesz tutaj >>). Jest to herbicyd, który dzięki trzem składnikom aktywnym w nowatorskiej technologii LQM®, minimalizuje wpływ nieprzewidywalnych warunków pogodowych na skuteczne zwalczanie chwastów dwuliściennych zbóż.

Przetacznik perski należy do gatunków, które szybko rozrastają się i mogą stanowić poważny problem dla młodych upraw. Kluczem są działania profilaktyczne i usunięcie zagrożenia jeszcze przed wykształceniem nasion.

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑