Ochrona roślin ziemniaki-w-uprawie

Opublikowano: 6 grudnia, 2021 | autor: Redaktor

Popularne szkodniki w uprawie ziemniaka

Zmiany w gospodarowaniu gruntów w uprawie ziemniaka, takie jak oszczędna agrotechnika, czy tworzenie monokultur są przyczyną powstania dobrych warunków do rozwoju i zasiedlania pól przez liczne szkodniki w uprawie ziemniaka. Do gatunków mających znaczenie gospodarcze w naszym kraju należą m.in. stonka ziemniaczana, rolnice i drutowce.

 

Szkodniki w uprawie ziemniaka,
progi ekonomicznej szkodliwości

Rolnica-żerująca-liścieRolnice

są gąsienicami motyli nocnych należących do rodziny sówkowatych, żerujących na wielu roślinach upranych. Największe znaczenie z tej rodziny w uprawie ziemniaka mają: rolnica zbożówka (Agrotis segetum), rolnica czopówka(Agrotis exclamationis) oraz rolnica gwoździkówka (Agrotis ipsilon), przy czym zbożówka najliczniej występuje w północnej i centralnej Polsce i odpowiada nawet za 90% zniszczeń w uprawach. Wiosną pojawiają się motyle, które żywią się nektarem kwiatowym oraz sokami z wyciekających roślin. Samice tych szkodników składają od kilkuset do nawet dwóch tysięcy jaj u nasady roślin. Po około 5-9 dniach inkubacji wykluwają się żarłoczne larwy, które żerując w glebie wgryzają się do wnętrza bulw ziemniaków. Próg ekonomicznej szkodliwości rolnic w uprawie ziemniaka wynosi 6 gąsienic na 1m2 powierzchni.

 

 

sprezykowte-drutowce-na-roslinie

Sprężykowate

potocznie nazywane drutowcami, są larwami chrząszczy sprężykowatych (Elateridae). Za sprawą stosowania uproszczeń agrotechnicznych, stanowią postępujące zagrożenie w uprawie ziemniaka.  Ze strony sprężykowatych za najwięcej szkód w uprawie tej rośliny odpowiadają: osiewnik ciemny (Agriotes obscurus), osiewnik rolowiec (Agriotes lineatus), osiewnik skitowiec (Agriotes sputator) oraz zaciosek kruszcowy (Corymbites aveneus). Osobniki dorosłe tych gatunków są chrząszczami osiągającymi długość ciała wahającą się od 7 do 15 mm oraz barwie pancerza od szarej do ciemnobrązowej z połyskiem.  Chrząszcze żywią się pyłkiem roślin. Szkodliwością odznaczają się rudobrązowe larwy w 3-4 roku rozwoju. Podgryzają one rośliny i wgryzają się do wnętrza bulw ziemniaka. Próg ekonomicznej szkodliwości rolnic w uprawie ziemniaka wynosi 11 larw na 1m2 powierzchni.

Stonka ziemniaczana

jest głównym szkodnikiem upraw ziemniaka. Szacuje się, że straty spowodowane jej pojawem na polu mogą sięgać od 40 do nawet 70% plonu. Największe zagrożenie dla roślin stanowią larwy pokolenia L4, które odpowiedzialne są za nawet 85% wyrządzonych zniszczeń. Ze względu na wykształcenie odporności na szeroki wachlarz pyretroidów do zwalczania tego szkodnika zaleca się stosowanie preparatów zawierających chlorantraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów), takich jak Coragen® 200 SC >>.  Próg ekonomicznej szkodliwości stonki ziemniaczane wynosi 10 złóż jaj na 10 roślin lub 15 larw na jednej roślinie.

Więcej na temat stonki ziemniaczanej:  Stonka ziemniaczana – sprawdzone sposoby na legendarnego szkodnika

 

Pięć powodów, dla których

warto wybrać Coragen® 200 SC

Po wycofaniu neonikotynoidów (tiametoksam został usunięty z rynku) Coragen® 200 SC odpowiedział na potrzeby rolników.

Insektycyd Coragen® 200 SC przede wszystkim:

    1. działa na chrząszcze i larwy (larwy giną po zjedzeniu otoczki jaj opryskanych) nawet do trzech tygodni po zastosowaniu;
    2. jest wysoce i długotrwale skuteczny już od 50 ml/ha;
    3. sprawdza się nawet wtedy, gdy stonka ziemniaczana uodporniła się na pyretroidy;
    4. działa również podczas wyższych temperatur (w porównaniu z pyretroidami);
    5. nie jest szkodliwy dla środowiska i owadów pożytecznych.

 

stonka-ziemniaczana-rozne

 

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑