Desykacja ziemniaka – zaplanuj desykację naci już dziś

Desykację ziemniaka wykonuje się średnio na 2-3 tygodnie przed planowanymi zbiorami. Zabieg daje wiele korzyści, m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych, a jednocześnie pozytywnie wpływa na jakość bulw i przyspiesza ich dojrzewanie. Jak i czym wykonać desykację na plantacji ziemniaka?

Co to desykacja ziemniaka?

Desykacja ziemniaka polega na przesuszaniu nadziemnej części, tj. naci uprawianych roślin. W ten sposób zmniejsza się ilość masy zielonej. Zabieg desykacji wykonuje się metodą mechaniczną, mechaniczno-chemiczną bądź chemiczną, która ma opinię najbardziej wydajnej.

Zalety desykacji ziemniaka?

Desykacja ziemniaka jest traktowana jako zabieg ochronny, wspomagający plonowanie, a przy tym ułatwiający zbiór. Szybkie zasuszanie naci przede wszystkim zmniejsza ryzyko występowania chorób grzybowych, takich jak zaraza ziemniaka.

Ogranicza także podatność bulw na uszkodzenia mechaniczne, np. powstające podczas wykopywania i transportu. Desykacja wpływa na jakość bulw i przyspiesza ich dojrzewanie.

Jednocześnie ułatwia wykonywanie zbiorów, uskuteczniając je, a minimalizując ryzyko awarii maszyn. Do zalet zabiegu pielęgnacyjnego zalicza się również eliminację wtórnego zachwaszczenia pola.

Jakie preparaty do desykacji naci ziemniaka?

Skutecznym, szybko działającym preparatem powodującym zasychanie naci ziemniaka jest Spotlight® Plus. Zawiera karfentrazon etylowy (związek z grupy triazolinin). Zwiększa wrażliwość roślin na światło prowadząc do uszkodzenia organów nadziemnych.

W ciągu 7-14 dni powoduje zaschnięcie naci ziemniaka, a także zniszczenie chwastów. Preparat jest odporny na zmywanie przez deszcz. Można stosować go w trakcie suszy. Słoneczna, ciepła pogoda przyspiesza jego działanie. Spotlight® Plus nie ma negatywnego wpływu na późniejsze kiełkowanie bulw. Preparat stosuje się w dawce 1 l/ha. Wykonuje się jeden zabieg w ciągu sezonu, na 2-3 tygodnie przed planowanymi wykopkami.

Prace związane z desykacją ziemniaka warto zaplanować wcześniej. Trzeba zorientować się w możliwościach, jakie daje rynek i prawidłowym wykonaniu zabiegu.

Polecamy także: