Ochrona roślin uprawa brokuła, zbliżenie na warzywo

Opublikowano: 8 czerwca, 2021 | autor: Redaktor

Uprawa brokuła. Jak uzyskać dobrą jakość plonu?

Małe wymogi uprawy brokuła oraz prosta produkcja sprawiają, że areał jego upraw stale rośnie stopniowo wypierając kalafiora. Czy wiesz jak uzyskać dobrą jakość plonu oraz zwiększyć dochodowość w jego uprawie? Mamy podpowiedzi!

 

Uprawa brokuła potrzebuje odpowiedniego zaopatrzenia w makro- i mikroskładniki

Brokuł aby uzyskać wysoki i dobrej jakości plon potrzebuje optymalnego zaopatrzenia w takie pierwiastki jak azot, magnez, molibden i bor. Niedobory azotu i magnezu prowadzą do zahamowania wzrostu i żółknięcia rośliny. Róże brokuła stają się małe i nieforemne.  W skutek deficytu molibdenu dochodzi do silnej redukcji blaszki liściowej (tzw. biczykowatości) oraz zaniku stożka wzrostu. Z kolei niedobór boru prowadzi do brązowienia pąków w róży oraz powstawania pustych przestrzeni w łodygach roślin.

 

uprawa prokuła na polskm polu

Popularne szkodniki w uprawie brokuła

Powszechnie spotykanymi szkodnikami w uprawie brokuła są m.in. bielinek kapustnik i bielinek rzepnik, mszyca kapuściana, pchełka ziemna, paciornica krzyżowianka, piętnówka kapustnica, tantniś krzyżowiaczek oraz śmietka kapuściana. Na skutek ich żerowania rośliny rozwijają się bardzo słabo lub wręcz więdną i zamierają. Powodowane przez nie uszkodzenia róż brokuła prowadzą do obniżenie wartości handlowej plonu lub w skrajnych przypadkach do jego dyskwalifikacji.

 

 

Ochrona upraw brokuła

Sprawdzonym rozwiązaniem w zwalczaniu śmietki kapuścianej oraz innych szkodników w uprawie brokuła jest wykonanie oprysku. Preparaty, które skutecznie chronią uprawę brokuła to: Benevia® , Coragen 200 SC oraz Verimark® 200 SC. Preparaty te, dzięki nowatorskiej technologii i zastosowaniu nowych substancji czynnych stanowią skuteczne zabezpieczenie brokuła przed żerowaniem szkodników zapewniając uprawie jakość, plonowanie i wyrównanie.

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑