Zboża uprawa zboz ozimych

Opublikowano: 11 października, 2016 | autor: Redaktor

Uprawa zbóż ozimych – 4 ważne aspekty jesienią

Profesjonalna uprawa zbóż ozimych od rolników wymaga sumiennego przestrzegania zasad prawidłowej agrotechniki. Już od samego początku ich uprawa potrzebuje zdecydowanych działań, takich jak zwalczanie chwastów. W przypadku ozimin to zadanie jest utrudnione przez przymrozki mogące wystąpić już nawet we wrześniu. Spadek temperatury przy gruncie poniżej 0°C może obniżyć skuteczność działania herbicydów lub przyczynić się do niekorzystnych zmian biochemicznych zachodzących w oziminach.Z tego powodu planując zwalczanie chwastów niezbędna jest rozwaga.

  1. Przymrozki są niezwykle ważne dla ozimin

Stopniowe nadejście chłodniejszych nocy w przypadku ozimin jest bardzo istotne, gdyż stanowi dla nich sygnał o rozpoczęciu przygotowań do zimy.  Przymrozki mają pozytywny wpływ na pokrój zbóż oraz zachodzące w nich zmiany biochemiczne. Powodują, że uprawa zbóż ozimych intensywnie gromadzi substancje zapasowe w komórkach oraz zmienia się struktura ich błon. Im więcej substancji zapasowych znajdzie się w komórkach, tym oziminy będą odporniejsze na przyszłe silne mrozy.

  1. Rozważnie wybieraj środki ochrony roślin

Planując zwalczanie chwastów w okresie, kiedy uprawa zbóż ozimych narażona jest na przymrozki niezbędna jest rozwaga. Należy mieć na uwadze, że nie każdy herbicyd nadaje się do stosowania gdy istnieje prawdopodobieństwo, że po zabiegu temperatura spadnie poniżej 0°C. Pamiętajmy, aby wybierać takie preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje czynne dopuszczone do stosowania w niższych temperaturach. Do takich substancji należą m. in. chlorotoluron, pendimetalina oraz triasulfuron, które przy zachowaniu odpowiednich warunków podczas zabiegów mogą być stosowane w temperaturze około 0°C.

  1. Zachowaj odstęp pomiędzy zastosowaniem środka chwastobójczego, a nadejściem przymrozków

Środki chwastobójcze w pewnym stopniu mogą obniżyć odporność roślin na stres związany z niską temperaturą. Z tego powodu warto jest zachować odstęp pomiędzy wykonaniem oprysku, a nadejściem przymrozków. Zabiegów mających na celu redukcję zachwaszczenia nie powinno wykonywać się wieczorem, tuż przed pojawieniem się przymrozków. Jeśli po zabiegu dojdzie do nagłego obniżenia się temperatury poniżej 0°C, uprawa zbóż ozimych może być narażona na niekorzystne zmiany biochemiczne w wyniku których dojdzie do czasowego zahamowania wzrostu.

  1. Monitoruj pogodę

Przygotowując się do przeprowadzenia oprysku chwastobójczego warto monitorować lokalną prognozę pogody dla rolników. Pozwala ona nie tylko na przewidzenie spadków temperatury przy gruncie poniżej 0°C, ale również prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz wysokości ewentualnych opadów. Taka wiedza może okazać się niezbędna, jeżeli planujemy stosowanie oprysku chwastobójczego. Prawidłowe wykonanie oprysku przy odpowiedniej temperaturze może znacząco zwiększyć nasze plony.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony zboża koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Opryski na chwasty w zbożach ozimych – 6 niezawodnych porad >>

Ochrona herbicydowa zbóż – 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi >>

 

Tags: , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑