Uprawa borówki wysokiej. Czy wiesz na co zwrócić szczególną uwagę?

Polska należy do światowej czołówki producentów borówki wysokiej, a wielkość areału nasadzeń tej rośliny z roku na rok wzrasta. O popularności upraw decydują stabilne i wysokie ceny owoców na światowych rynkach. Przy czym, aby móc sprzedać jagody po korzystnej cenie niezbędna jest stała kontrola plantacji oraz szybka reakcja w obliczu niekorzystnych zmian. Zakładając plantację, czy wiesz na co zwrócić szczególną uwagę?

Stanowisko pod uprawę borówki wysokiej

Pod towarową uprawę borówki wysokiej preferowane są stanowiska o glebach lekkich, kwaśnych (pH 3,5-4,5), o ok. 10% zawartości próchnicy. Stanowiska powinny być dobrze nasłonecznione, a zarazem osłonięte przed wiatrem. Przygotowanie stanowiska pod nasadzenia należy przeprowadzać odpowiednio wcześnie – co najmniej o jeden sezon. Jest to czas potrzebny na usunięcie chwastów trwałych, wzbogacenie gleby w próchnicę oraz poprawienie jej struktury. W celu wzbogacenia gleby w substancję organiczną wysiewa się przedplon zielony (m.in. rośliny motylkowe, gorczycę, seradelę oraz rzepik).

Bez nawożenia plantacji ani rusz

Borówka, dla prawidłowego wzrostu oraz wysokiego plonowania, wymaga dużych ilości azotu wprowadzanego do gleby w postaci nawozów kwaśnych, takich jak siarczan amonu lub saletra amonowa. Nawożenie azotem musi być bardzo ostrożne. Zarówno niedobory tego pierwiastka jak również jego nadmiar prowadzą do szeregu reakcji niepożądanych. Zbyt małe dawki przyczyniają się do zahamowania wzrostu roślin oraz spadku wielkości i jakości plonu. Z kolei zbyt duże prowadzą do nadmiernego rozrostu pędów, obniżenia mrozoodporności roślin oraz zwiększenia podatności na choroby.

 

uprawa borowki wysokiej

 

Muszka plamoskrzydła – istotne zagrożenie dla upraw borówki

Nie ma wątpliwości, że muszka plamoskrzydła na dobre rozgościła się na rodzimych plantacjach borówki wysokiej. W poprzednich sezonach nasilenie występowania tego szkodnika było tak duże, że na części plantacji spowodowało straty plonu przekraczające 25%. Również w nadchodzącym sezonie nie można muszki bagatelizować. Do zwalczania tego szkodnika bardzo dobrze spisują się preparaty zawierające substancję czynną cyjanotraniliprol, takie jak Exirel® 100 SE (Związek Sadowników RP otrzymał czasowe zezwolenie R/j-6/2021 na stosowanie środka Exirel® 100 SE w uprawie borówki wysokiej i maliny w terminie od 19 lipca 2021 do 30 września 2021 w celu zwalczania muszki plamoskrzydłej Drosophila suzukii). Exirel® 100 SE jest insektycydem w formie koncentratu zawiesinoemulsji do rozcieńczania wodą (SE), o działaniu kontaktowym i żołądkowym.

Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu.

Polecamy także: