Błyszczka jarzynówka – migrujące zagrożenie dla upraw brokuła i kapusty

Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) to groźny szkodnik w uprawach m.in. kapusty, brokuła i kalafiora. Z roku na rok ma coraz większe znaczenie ekonomiczne, co jest związane ze zdolnością motyli do dalekich przelotów oraz bardzo dużą plennością.

 

Błyszczka jarzynówka – opis szkodnika

Błyszczka jarzynówka to motyl z rodziny sówkowatych (Noctuidae) o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 40 mm. Przednia para skrzydeł jest koloru ciemnobrunatnego i posiada charakterystyczny, nieregularny srebrzystobiały znak. Druga para jest szarożólta z ciemnobrązowym paskiem wzdłuż krawędzi. Tułów i odwłok  jest jasnobrązowy i owłosiony. Gąsienice są barwy od zielonożółtej do zielonej. Poruszając się po roślinie wyginają ciało w kształt greckiej litery omega.

 

Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma)

Błyszczka jarzynówka atakuje uprawy brokuła i kapusty nie tylko w dzień

Motyle błyszczki są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy, z kolei gąsienice w nocy. Dzięki zdolności do dalekich przelotów już w kwietniu na polach pojawiają się dorosłe osobniki migrujące z zachodniej Europy, a nawet Afryki. Podczas łagodnych zim szkodnik ten może zimować w również u nas, chociaż przy nastaniu pierwszych chłodów część osobników odlatuje. Zimować mogą wszystkie stadia rozwojowe. W maju i czerwcu samice składają jaja po spodniej stronie liści roślin żywicielskich. Jest to gatunek bardzo plenny. Każda samica jest w stanie złożyć do 2000 jaj.

W ciągu roku mogą rozwinąć się nawet 3 pokolenia tego szkodnika.

 

 

Opis uszkodzeń

Gąsienice podczas żerowania wygryzają w liściach dziury i powodują gołożery. Liście są całkowicie zjedzone lub nadgryzione. Dodatkowo, rośliny pokrywają brązowe odchody szkodników.

 

Zwalczanie szkodnika w uprawie brokuła i kapusty

Zwalczanie błyszczki jarzynówki w uprawie brokuła i kapusty należy przeprowadzić możliwie jak najszybciej. Najlepiej po przekroczeniu przez szkodnika progu ekonomicznej szkodliwości wynoszącego od czterech do pięciu gąsienic na pięćdziesięciu roślinach roślinach. Lustrację należy przeprowadzić w co najmniej trzech-pięciu miejscach na polu. Do zwalczania błyszczki w uprawie brokuła, kapusty oraz kalafiora doskonale sprawdzi się Coragen® 200 SC w zalecanej dawce dla jednorazowego zastosowania 125 ml/ha.

Polecamy także: