Zwalczanie wciornastków w szklarniach

Wciornastki należą do najgroźniejszych szkodników w szklarniach. Te niewielkich rozmiarów owady, żerują na liściach, kwiatach i owocach warzyw, a także roślin ozdobnych. Wciornastki charakteryzują się szybkim tempem rozmnażania i dużą zdolnością do przenoszenia chorób. Dlatego potrafią w krótkim czasie wyrządzić ogromne szkody w szklarniach. Szczególne zagrożenie dla upraw szklarniowych stanowią wciornastek zachodni Frankliniella occidentalis oraz wciornastek szklarniowiec Heliothrips haemorrhoidalis. Zwalczanie wciornastków w szklarniach nie należy do zadań łatwych, ale też nie niemożliwych.  

Zwalczanie wciornastków w szklarniach – najgroźniejsze gatunki  

Wśród wielu gatunków wciornastków żerujących w szklarniach, dwa stanowią szczególne zagrożenie dla upraw. Są to wciornastek zachodni oraz wciornastek szklarniowiec.

Wciornastek zachodni żeruje na ponad 200 gatunkach roślin, w tym na warzywach takich jak ogórek, papryka, czy pomidor. Szybko się rozmnaża i może przenosić groźne wirusy, m.in. wirusa brązowej plamistości pomidora (TSWV).

Wciornastek szklarniowiec preferuje żerowanie na pomidorach, ale atakuje również inne warzywa. Może powodować deformację liści, kwiatów i owoców.

Zwalczanie wciornastków w szklarniach – monitorowanie wciornastków w szklarniach

Wczesne wykrycie wciornastków to kluczowy element dla skutecznego ich zwalczania.

Metody lustracji wciornastków w szklarniach

Wytrząsanie roślin

Polega na energicznym wytrząsaniu roślin nad jasną powierzchnią, np. białym papierem lub tacką.

Stosowanie tablic lepowych

Umieszczenie żółtych i niebieskich tablic lepowych w różnych miejscach szklarni, w liczbie jedna tablica na około 20–25m2 uprawy.

Lustracja roślin

Systematyczna obserwacja roślin pod kątem obecności żerowania wciornastków.

Charakterystyczne objawy żerowania wciornastków

Do najbardziej typowych objawów porażenia roślin przez wciornastki należą, m.in.:

  • srebrzyste plamy umiejscowione na spodniej stronie liści
  • chlorotyczne smugi zmieniające się z czasem nekrozy na górnej stronie liści
  • zasychanie liści oraz pąków kwiatowych
  • karłowacenie roślin
  • deformacja owoców
  • skorkowacenie tkanek

Jakie uprawy szklarniowe najchętniej atakują wciornastki

Wciornastki są polifagicznymi szkodnikami, co oznacza, że żerują na wielu gatunkach roślin. Jednak z obserwacji wynika, że pewne rośliny są chętniej infekowane przez szkodnika. Wciornastki zachodni i szklarniowiec w pierwszej kolejności chętniej żerują na takich warzywach w szklarniach jak ogórek, papryka i pomidor, ale nie tylko. Wciornastek może żerować na wielu innych gatunkach warzyw.

Zwalczanie wciornastków w szklarniach – jaką metodę wybrać?

Stosowanie różnych metod monitorowania wciornastków pozwala na wczesne wykrycie szkodników w szklarniach i podjęcie odpowiednich działań pozwalających na ich zwalczenie.

Wybór odpowiedniej metody zwalczania wciornastków zależy od wielu czynników, m.in. od liczebności populacji szkodnika oraz gatunku rośliny. Producenci upraw szklarniowych mają do dyspozycji biologiczne środki owadobójcze oparte, mi.in. na substancji czynnej spinosad np. Nexuba® oraz preparaty chemiczne zawierające substancję czynną Cyazypyr® np. Verimark® 200 SC.

Polecamy także: