Kapusta głowiasta biała – co musisz wiedzieć o jej uprawie?

Kapusta głowiasta biała jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny kapustowatych i jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w naszym kraju. Ze względu na ogromną produkcję biomasy podczas wegetacji ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Decydując się na jej uprawę sprawdź o czym musisz pamiętać.

Kapusta głowiasta biała lubi żyzną glebę

Kapusta głowiasta biała jest typowym warzywem klimatu umiarkowanego. Swój rozwój rozpoczyna już w temperaturze 5°C, jednakże najlepiej rośnie w temperaturach od 15 do 18°C. Kapusta ma wysokie wymagania dotyczące stanowiska. Wymaga żyznych gleb, o odczynie pH w zakresie 6,5−7,5. Uprawiana na glebach ciężkich nie wytwarza odpowiedniej wielkości głów. Z kolei gleby lekkie, ze względu na szybko parującą z nich wodę, są zbyt suche.

uprawa na polu kapusty białej

W zależności od długości wegetacji kapustę dzieli się na cztery odmiany:

  • wczesne – okres wegetacji wynosi od 60 do 90 dni
  • średnio wczesne – okres wegetacji wynosi od 100 do 120 dni
  • średnio późne – okres wegetacji wynosi od 130 do 140 dni
  • późne – okres wegetacji wynosi od 145 do 160 dni

Odmiany wczesne i średnio wczesne przeznaczone są na rynek warzyw świeżych. Z kolei do przetwórstwa oraz kiszenia wykorzystywane są odmiany średnio późne i późne.

 

 

Kapusta ma wysokie wymagania pokarmowe

Ze względu na ogromną produkcję biomasy produkowanej przez kapustę podczas wegetacji optymalny zakres składników pokarmowych znajdujących się glebie powinien wynosić (w mg/dm3): 100–150 N, 50–70 P, 150–225 K, 50–80 Mg, 20-50 S i 750–1500 Ca. Roślina ta źle znosi niedobory takich mikroelementów jak bor, mangan, miedź oraz molibden. Aby zapobiec pojawieniu się niedożywienia wymienionymi wyżej pierwiastkami zaleca się stosowanie nawożenia dolistnego roślin.

Polecamy także: