Ochrona roślin

Opublikowano: 21 stycznia, 2019 | autor: Redaktor

Uszkodzenia herbicydowe. Wciąż aktualny problem w ochronie roślin

Uszkodzenia herbicydowe powstają na skutek nieumiejętnego i nieprzemyślanego stosowania środków chwastobójczych. Aby minimalizować ryzyko ich powstania, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu poznasz dokładne przyczyny powstawania fitotoksyczności herbicydów.

Uszkodzenia herbicydowe mogą powstać na wszystkich organach roślinnych

Objawy uszkodzeń spowodowanych stosowaniem środków chwastobójczych są ściśle związane z działaniem substancji czynnych zawartych w zastosowanym preparacie. Mogą one wystąpić na wszystkich organach roślinnych. Objawami fitotoksyczności środków chwastobójczych są m. in. żółknięcie blaszek liściowych oraz zamieranie tkanek roślin, deformacja liści i pędów oraz zahamowania wzrostu.

uszkodzenia-herbicydoweObjawy uszkodzeń herbicydowych

Substancje czynne zawarte w herbicydach charakteryzują się różnymi mechanizmami działania, przez co dają charakterystyczne dla siebie objawy fitotoksyczności. Nieprawidłowe zastosowanie inhibitorów fotosyntezy prowadzi do żółknięcia i zasychania liści, inhibitorów syntezy aminokwasów do chlorozy najmłodszych liści roślin, inhibitorów wzrostu siewek do deformacji i zasychania liści siewek, z kolei regulatorów wzrostu do deformacji liści. Przy ciepłej pogodzie, uszkodzenia herbicydowe mogą być już  widoczne kolejnego dnia po wykonaniu oprysku. W przypadku niższych temperatur, na skutek spadku tempa przemian metabolicznych zachodzących w roślinach, okres ten może wydłużać się do kilku tygodni.

Przyczyny powstawania fitotoksyczności środków chwastobójczych

Do głównych przyczyn powodujących uszkodzenia herbicydowe należy zaliczyć niewłaściwe dobranie preparatu, zastosowanie zbyt wysokiej dawki środka chwastobójczego , stosowanie niesprawdzonych mieszanin środków ochrony roślin, wykonanie zabiegu w nieodpowiednim terminie lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Innymi przyczynami powstawania uszkodzeń herbicydowych są akumulacja agrochemikaliów w glebie m. in. w wyniku znoszenia cieczy użytkowej oraz zły stan techniczny opryskiwaczy.

Herbicydy wybieraj z głową

W zapobieganiu uszkodzeniom herbicydowym ważny jest rozważny wybór odpowiedniego preparatu. Warto czytać i sugerować się opiniami innych użytkowników o dostępnych na runku herbicydach i wybierać te najlepiej ocenianie. Powinno się decydować na zakup agrochemikaliów od producentów o wysokiej renomie oraz ugruntowanej pozycji na rynku. Daje to gwarancję, że preparaty pochodzące od takiego producenta są gruntownie przebadane, ich skuteczność została potwierdzona licznymi eksperymentami polowymi oraz są dozwolone do obrotu na terenie naszego kraju. Przykładem takiego producenta jest firma FMC oferująca szeroki wachlarz herbicydów przeznaczonych do ochrony kluczowych upraw rolniczych.

 

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑