Muszka plamoskrzydła – Co warto wiedzieć o szkodniku?

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii z roku na rok stanowi coraz większe zagrożenie dla europejskich plantacji. Szkodnika można spotkać właściwie we wszystkich owocach, ale szczególnie czujni muszą być plantatorzy, którzy uprawiają m.in.: truskawkę, borówkę, jeżynę, jagodę, wiśnie, czereśnie, malinę oraz winogrono. Szkodnika nie należy bagatelizować. Przy sprzyjających warunkach może całkowicie zniszczyć plantację.

Muszka plamoskrzydła – co o niej wiemy?

Szkodnik od 2015 roku zaczął wyrządzać znaczne szkody ekonomiczne w plantacjach na terenie Polski. W najbliższych latach problem z muszką plamoskrzydłą ma się pogłębiać, a wielu plantatorów straci swoje zbiory w wyniku jej ataku.

Kilka faktów, które musimy znać przed spotkaniem szkodnika na naszej plantacji:

·      Wygląd szkodnika

Muszka plamoskrzydła to szkodnik z czerwonymi oczami, którego ciało ma barwę od żółtawej do brązowej. Samce szkodnika są wielkości ok. 2,5 mm i mają na skrzydłach charakterystyczne plamy. Samice zaś są nieco większe ok. 3,3 mm.

·      Składanie jaj

Najbardziej sprzyjające warunki dla muszki plamoskrzydłej wahają się między 20 a 25°C, ale dorosłe osobniki dają o sobie znać już przy temperaturze 5°C. Zapłodniona samica szuka owocu i zaczyna składać w jego środku jaja. Warto podkreślić, że jedna samica może ich złożyć nawet 300, jeden owoc może być porażony wielokrotnie, a w ciągu roku możemy zaobserwować od kilku do nawet kilkunastu pokoleń szkodnika.

Jeżeli nie chcemy stracić całych zbiorów warto podjąć działania zwalczające szkodnika jak najszybciej.

·      Cechy charakterystyczne muszki plamoskrzydłej

Długość życia muszki plamoskrzydłej różni się w zależności od terminu wyklucia i może wynieść od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Pokolenia wyklute na początku roku żyją znacznie krócej w porównaniu z tymi, które wykluwają się jesienią. Muszka plamoskrzydła jest szkodnikiem wielożernym, można ją spotkać nawet w jarzębinie czy dzikiej róży.

Drosophila-suzukii-szkodniki

Jak zwalczyć muszkę plamoskrzydłą?

Jest wiele możliwości zwalczania szkodnika. Zaczynając od pułapek wabiących, poprzez rozwieszanie żółtych tablic, a na środkach ochrony roślin skończywszy. Insektycydem, który wykorzystuje nowy mechanizm działania do zwalczania muszki plamoskrzydłej Drosophila suzukii jest Exirel®. Środek skutecznie chroni owoce przed pozostałościami biologicznymi i chemicznymi. Idealnie wpasowuje się w programy zarządzania odpornością stanowiąc nowe narzędzie w rotacji środków ochrony roślin stosowanych w programach ochrony sadów. Kliknij w baner i dowiedz się więcej!

 

Insektycyd exirel

Zachęcamy do obejrzenia filmiku, który jeszcze dokładniej przybliży zagrożenie, jakim jest muszka plamoskrzydła oraz przedstawi działanie insektycydu Exirel®.

Polecamy także: