Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa i jej zwalczanie

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa jest jednym z najgroźniejszych szkodników kukurydzy. Jej pierwsze ogniska stwierdzono w Polsce w sierpniu i wrześniu 2005 roku. Od tego czasu ten żarłoczny intruz na dobre zadomowił się w naszym kraju. W lipcu i sierpniu w uprawie kukurydzy można spotkać dorosłe owady oraz ich larwy. Te drugie są dla kukurydzy znacznie groźniejsze, gdyż żerując w systemie korzeniowym czynią spustoszenia w całej roślinie. Jak aktualnie wygląda stan ochrony upraw w Polsce  przed tym już niemal legendarnym szkodnikiem?

Monitoring

Najlepszym sposobem pozwalającym na wykrycie stonki kukurydzianej oraz określenia terminu chemicznego zwalczania imago są pułapki feromonowe. Zawierają one zazwyczaj atraktant płciowy albo pokarmowy. Zaleca się pułapki feromonowi instalować na brzegach plantacji. Od połowy czerwca wykłada się atrakanty płciowe zwabiające jedynie samce, natomiast od końca sierpnia wykłada się pułapki zwabiające zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie. Eksperci zalecają, aby w przypadku upraw kukurydzy w wieloletniej monokulturze w rejonach, gdzie występuje zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa, sprawdzać liczebność jej larw oraz stopień uszkodzenia systemu korzeniowego. W tym celu od końca czerwca do końca pierwszej dekady lipca należy pobrać minimum po 10 prób korzeni, wraz z otaczającą je glebą, z co najmniej 5 miejsc plantacji.Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa

Instytut Ochrony Roślin PIB informuje!

Aktualne komunikaty Instytutu Ochrony Roślin PIB sygnalizują pojawienie się larw stonki kukurydzianej w województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. W tych rejonach zalecone jest wykonanie zabiegu insekcydowego. Na plantach silnie zasiedlonych przez tego szkodnika może się okazać się niezbędny drugi zabieg w późniejszym terminie.

Jeszcze więcej informacji na ten temat w artykule – Stonka kukurydziana – intruz w sierpniowej uprawie

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa i jej wcale niełatwe zwalczanie

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa jest szkodnikiem trudnym do zwalczania. Walkę z nią bardzo komplikuje fakt, że aktualnie nie ma zarejestrowanego ani jednego preparatu zwalczającego larwy, a jedynie imago. Niestety wybór insekcydów jest również mocno ograniczony. Zarejestrowane są jedynie cztery preparaty, które w swoim składzie zawierają tiachlopryd + deltametrynę lub indoksakarb. Generalnie, zaleca się, aby pierwszy zabieg insekcydowy wykonać w drugiej połowie lipca, natomiast drugi (jeśli istnieje taka konieczność) do 2 tygodni później. Zdarzają się jednak wyjątki, kiedy z wykonaniem oprysku nie należy zwlekać.

Więcej na ochrona roślin >>

Polecamy także: