Chwasty rozłogowe – jak zwalczać?

Chwasty rozłogowe to wymagający przeciwnik. Rosną szybko, a dodatkowo tworzą silnie rozgałęzione systemy korzeniowe, które pozwalają im na rozmnażanie wegetatywne. Nieprawidłowo zwalczane mogą odrastać w tym samym miejscu wielokrotnie oraz błyskawicznie poszerzać areał występowania. Podpowiadamy, jak skutecznie zwalczać chwasty rozłogowe.

Chwasty rozłogowe – co musisz o nich wiedzieć?

Chwasty rozłogowe to rośliny wieloletnie, które wytwarzają organy zimujące i mają zdolność rozmnażania wegetatywnego. Niektóre z nich posiadają rozłogi pokryte pączkami przybyszowymi, u innych pączki występują na korzeniach. Dzięki temu w błyskawicznym tempie mogą się rozrastać i rozmnażać. Chwasty rozłogowe są silnie konkurencyjne w stosunku do roślin uprawnych.

Do szczególnie uciążliwych chwastów rozłogowych należą, m.in. :

  • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
  • Ostrożeń polny (Cirsium arvense)
  • Perz właściwy (Elymus repens)
  • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
  • Powój polny (Convolvulus arvensis)
  • Rdest ziemnowodny (Polygonum amphibium)
  • Wyka ptasia (Vicia cracca)

Zwalczanie chwastów rozłogowych

Ocena stanu fitosanitarnego ścierniska

Zwalczanie chwastów rozłogowych najlepiej rozpocząć jeszcze przed siewem roślin uprawnych. W pierwszej kolejności należy dokonać oceny stanu fitosanitarnego ścierniska. Stopień jego zachwaszczenia pozwala na określenie konieczności wykonania zabiegu chemicznego.

Chwasty rozłogowe – jak zwalczać mechanicznie?

W przypadku niskiego stopnia zachwaszczenia do zwalczania chwastów rozłogowych mogą wystarczyć same metody mechaniczne. Po żniwach, w przypadku braku opadów, część rolników po orce i przeschnięciu gleby usuwa rozłogi za pomocą bron lub kultywatorów.

Jednak w przypadku opadów lub gleb zwięzłych do zwalczania rozłogów wykorzystywana jest metoda Williamsa polegającą na wykonaniu podrywki, a później talerzowaniu pola w celu pocięcia rozłogów na najkrótsze możliwe odcinki. Następnie kiełkujące rośliny zostają zaorane.

Innym sposobem mechanicznego zwalczania rozłogów jest ich „zmęczenie”. Zabieg ten polega na kilkakrotnym zaoraniu pola, aż do wyczerpania zapasów pokarmowych chwastów oraz ich całkowitego zamarcia.

Wpływ na tempo powtórnego pojawienia się chwastów po orce ma jej głębokość. Ostrożeń, po płytkiej orce, ponownie pojawia się na polu już po około siedmiu dniach. Z kolei po orce średniej, po około czternastu dniach.

Wyka ptasia (Vicia cracca)

Metoda chemiczna zwalczania chwastów rozłogowych

Metoda chemiczna polega na zastosowaniu w ściernisku herbicydu selektywnego, lub bardziej uniwersalnego, nieselektywnego opartego na glifosacie. Jednak najprawdopodobniej to ostatni rok, kiedy będzie można wykorzystać glifosat. 15 grudnia 2023 roku mija termin zezwolenia na jego stosowanie w krajach Unii Europejskiej.

W przypadku łączonej metody mechanicznej z chemiczną, po żniwach i wykonanej podrywce należy odczekać aż chwasty wykiełkują, a następnie zastosować herbicyd.

Polecamy także: