Chwasty z rodziny goździkowatych na Twoim polu. Czy znasz je wszystkie?

W Polsce występuje około sto gatunków roślin z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), z czego część z nich stanowią pospolite chwasty, spotykane we wszystkich rodzajach upraw. Najgroźniejszym przedstawicielem tej rodziny jest gwiazdnica pospolita, która jest silnie inwazyjna.

Chwasty z rodziny goździkowatych

bniec-polny
Bniec biały (Melandrium album Mill.)

Bniec biały (Melandrium album Mill.)

Chwast z rodziny goździkowatych. Roślina dwu- lub wieloletnia. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Łodyga u podstawy rozgałęziona, miękko owłosiona. Liście lancetowatego kształtu, naprzeciwległe. Roślina dwupienna. Kwiaty białe. Kielich kwiatów żeńskich rozdęty, z kolei męskich rurkowy. Bniec kwitnie od maja do października. Owoc stanowi owalna, jednokomorowa torebka z popielatymi nasionami. Roślina rozpowszechniona, spotykana w uprawach koniczyny, lucerny, okopowych, zbóż oraz na łąkach i nieużytkach. Preferuje gleby żyzne, bogate w azot.

gwiazdnica-pospolita-chwast
Gwiazdnica pospolita (Stellaria Media L.)

Gwiazdnica pospolita (Stellaria Media L.)

Roślina jednoroczna. Przybiera formę jarą lub ozimą. Osiąga wysokość od 5 do 40 cm. Łodyga cienka, rozesłana, szeregowo owłosiona. Dolne i środkowe liście jajowatego kształtu, z kolei górne siedzące. Kwiaty drobne, o białych płatkach. Owoc stanowi podługowata torebka zawierająca ciemnobrązowe, matowe nasiona. Rozmnaża się zarówno generatywnie, jak i wegetatywnie. Gwiazdnica ciągu roku może wydać do 3 pokoleń. Przy czym jedna roślina wytwarza od 15 do 20 tysięcy sztuk nasion. Gwiazdnica spotykana jest we wszystkich typach upraw, przy czym w największym natężeniu w okopowych. Preferuje gleby zasobne w azot.

kąkol-polny-chwast
Kąkol polny (Agrostemma githago L.)

Kąkol polny (Agrostemma githago L.)

Roślina jednoroczna. Może przybierać formę jarą lub ozimą. Kąkol osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Łodyga górą rozgałęziona, szaro i miękko owłosiona. Liście wąskie, lancetowatego kształtu, naprzeciwległe. Fioletowe kwiaty umieszczone na długich szypułkach. Owoc stanowi torebka. Nasiona różnego kształtu, ciemnobrunatne lub czarne pokryte włoskami. Kąkol występuje w uprawach zbóż, przy czym preferuje żyto. Roślina ta dojrzewa w tym samym terminie co zboża, przez co podczas zbioru jej nasiona mogą trafić do materiału siewnego.

sporek polny
Sporek polny (Spergula arvensis L.)

Sporek polny (Spergula arvensis L.)

Roślina jednoroczna przyjmująca formę jarą. Siewki na polu pojawiają się w maju. Roślina osiąga wysokość od 10 do 60 cm. Łodyga wznosząca, od dołu rozgałęziona. Liście nitkowatego kształtu, zebrane w okółki. Kwiaty białe, drobne. Owoc stanowi torebka zawierająca okrągłe, spłaszczone nasiona o białej obwódce. Sporek występuje w uprawach zbóż jarych i roślin okopowych. Stanowi roślinę wskaźnikową dla gleb kwaśnych.

Szybki sposób na chwasty

Omnera®LQM® dzięki innowacyjnemu połączeniu trzech substancji czynnych z różnych grup chemicznych stanowi doskonałe rozwiązanie pozwalające w szybki sposób zwalczyć w zbożach trudne chwaty dwuliścienne, w tym gwiazdnicę pospolitą. Dodatkowo, stosowanie Omnera® LQM® zapobiega nabywaniu przez chwasty odporności.

Więcej na temat Omnera®LQM® dowiesz się tutaj:

Omnera® LQM® – Zawsze jest pogoda na niezawodne rozwiązanie

Polecamy także: