Szkodniki słonecznika

W ostatnich latach uprawa słonecznika zyskuje w Polsce na popularności, a powierzchnia jego upraw stale rośnie. W 2022 roku wyniosła blisko 65 tysięcy hektarów i była ponad trzykrotnie większa w porównaniu z rokiem poprzednim. Uprawom słonecznika w Polsce zagraża kilka gatunków szkodników. Najgroźniejszymi z nich są ptaki, ślimaki, mszyce oraz zmieniki. Dlaczego szkodniki słonecznika są niebezpieczne i nie można ich bagatelizować? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć, aby skutecznie ochronić swoją uprawę.

Szkodniki słonecznika – może mało liczne, ale nie należy ich bagatelizować

Znaczenie w uprawie słonecznika ma zaledwie kilkanaście gatunków owadów szkodliwych. Ze względu na to, że uprawa tej rośliny jest małobszarowa, występują one dosyć sporadycznie nie tworząc przy tym licznych populacji. Jednak w zależności od panujących warunków metereologicznych, szkodniki słonecznika mogą pojawić się masowo i spowodować znaczne straty. Obecnie największym zagrożeniem w uprawie słonecznika są ptaki.

Ptaki w uprawie słonecznika

Najdotkliwsze straty w uprawie słonecznika powodują ptaki, przede wszystkim z rodziny wróblowatych oraz krukowatych. Wróblowate uszkadzają głównie plantacje od fazy niełupek do zbiorów. Natomiast krukowate zaraz po siewie słonecznika wydziobują z gleby nasiona.

Ze względu na fakt, że na uszkodzenia spowodowane żerowaniem ptaków najbardziej narażone są małe plantacje, tj. poniżej 5 ha, eksperci zalecają siew tej rośliny na powierzchni nie mniejszej niż 15 ha. Polecaną metodą ochrony plantacji jest stosowanie tzw. odstraszaczy mechanicznych oraz dźwiękowych.

Szkodniki słonecznika – ślimaki szczególnie niebezpieczne dla siewek 

Słonecznik stanowi atrakcyjną roślinę do żerowania dla ślimaków nagich. Ich pojawieniu się w uprawie sprzyjają wilgotne warunki pogodowe. Ślimaki często zjadają rośliny już w fazie kiełkowania, więc częstym objawem ich bytności jest brak roślin. Uprawę słonecznika przed ślimakami można chronić poprzez zastosowanie właściwego płodozmianu, prawidłową agrotechnikę oraz aplikację granulatów ślimakobójczych.

Mszyce w uprawie słonecznika

Główne zagrożenie w uprawie słonecznika stanowi mszyca burakowa (Aphis fabae). Mszyca burakowa żeruje na wszystkich częściach nadziemnych słonecznika wysysając z nich soki. Stanowi  również wektor wirusa mozaiki słonecznika. Dodatkowo uszkodzone tkanki mogą być wtórnie porażane przez sprawców chorób.

Pojawieniu się mszyc w uprawie słonecznika sprzyja ciepła i sucha pogoda oraz nadmierne nawożenie upraw azotem. Polecanymi metodami ochorony uprawy słonecznika przed mszycami są zaprawianie nasion, zrównoważone nawożenie azotem oraz izolacja przestrzenna plantacji.

Szkodniki słonecznika – zmieniki (Lygus spp.) – roślinom szkodzą zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy

Zmieniki żerują głównie na liściach i pędach słonecznika. Wysysają soki z tkanek i powodują ich deformację oraz usychanie. Ochrona uprawy słonecznika opiera się na zastosowaniu właściwego płodozmianu oraz agrotechniki. Istotnym elementem ochrony jest również wczesny zbiór roślin.

Polecamy także: