Papryka w szklarni – najważniejsze aspekty uprawy

Papryka, obok pomidorów, jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w polskich szklarniach. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom szklarni, a także innym rozwiązaniom można znacznie wydłużyć sezon jej uprawy. Jednak papryka, jako ciepłolubna roślina dnia długiego, wymaga od producentów dostosowania się do specyficznych warunków. Jakie są kluczowe aspekty uprawy papryki w szklarni? Czy papryka w szklarni, to uprawa dla każdego producenta?

Papryka w szklarni – wymagania świetlne

Papryka jest wymagającą ciepłolubną rośliną dnia długiego. Potrzebuje naświetlania już we wcześniejszych fazach rozwoju, co pozytywnie wpływa na wczesność kwitnienia. Optymalna długość naświetlenia powinna mieścić się w granicach dwunastu godzin na poziomie około 3000–4000 lx.

Papryka źle znosi zacienienie. Ograniczenie dostępu światła powoduje nadmiernie wyciąganie się roślin oraz zwiększenie ich podatności na łamanie się i choroby. Dodatkowo, prowadzi do opadania zawiązków oraz zaburzenia w wybarwianiu owoców.

Papryka – wymagania cieplne w szklarniach

Zapewnienie optymalnych warunków termicznych jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu oraz wysokiego plonowania papryki w szklarni. Optymalna temperatura powietrza w ciągu dnia w uprawie papryki powinna mieścić się w granicach 22–27˚C. W nocy zakres ten powinien wynosić 16–18˚C.

Papryka jest wrażliwa na zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury, a także ich wahania. Mogą one prowadzić do niezawiązywania owoców oraz powstawania zniekształconych. Poza tym należy zwrócić uwagę na temperaturę gleby. Jeśli spadnie poniżej 14–15˚C rośliny przestaną pobierać poprzez korzenie wodę oraz składniki odżywcze.

Pielęgnacja roślin – papryka w szklarni

Pędy papryki charakteryzują się delikatną strukturą, co sprawia, że rośliny są podatne na złamanie lub ugięcie pod ciężarem owoców. Dlatego konieczne jest ich podwiązywanie.

Dodatkowo, podwiązywanie papryki pomaga w utrzymaniu pędów w pionowej pozycji i ułatwia dostęp światła do wszystkich części rośliny. Właściwe nawożenie wpływa korzystnie na jakość i obfitość plonów papryki. Odpowiednia ilość i proporcje składników odżywczych wspierają rozwój rośliny, poprawiając jakość owoców oraz zwiększając ich liczbę.

Ochrona upraw papryki przed szkodnikami w szklarniach

W ochronie upraw szklarniowych papryki niezbędna jest systematyczna obserwacja roślin oraz szybka reakcja na pojawiające się zagrożenia.

Uprawom papryki w szklarni zagrażają szkodniki, m.in. mączliki, miniarki, wciornastki, mszyce, słonecznica orężówka, światłówka naziemnica, sówka bawełnówka egipska oraz błyszczka. To groźne agrofagi, które mogą doprowadzić do znacznego obniżenia, a nawet utraty plonu. Szkodniki w szklarniach mogą być skutecznie zwalczane, np. za pomocą insektycydu Verimark®, przeznaczonego do stosowania w systemach nawadniania kropelkowego w szklarniach. Preparat na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie, a w przypadku aplikacji do strefy korzeniowej działa również systemicznie.

Dowiedz się więcej >>> Verimark® <<<

 

 

Polecamy także: