Sucha zgnilizna kapustnych na plantacjach rzepaku ozimego jesienią

Lustracje wykonane na niektórych plantacjach rzepaku ozimego wykazały pierwsze objawy infekcji patogenami grzybowymi wywołującymi suchą zgniliznę kapustnych. Stosunkowo wysokie temperatury panujące w październiku i listopadzie, połączone z utrzymującą się poranną rosą niewątpliwie sprzyjały rozwojowi tej groźnej choroby. Jakie objawy towarzyszą suchej zgniliźnie kapustnych? Kiedy należy zacząć z nią walczyć? Co zrobić, aby sucha zgnilizna kapustnych nie spowodowała spustoszenia w naszej uprawie?

Objawy suchej zgnilizny kapustnych jesienią

Pierwsze objawy suchej zgnilizny kapustnych mogą pojawiać się już na siewkach rzepaku ozimego w postaci przewężenia szyjki korzeniowej albo części korzenia lub niewielkiej brunatnej nekrozy.  Może następować spowolnienie tempa wzrostu lub całkowite zamieranie młodych roślin.

Jesienią  na liścieniach i liściach obserwuje się owalne plamki, barwy od jasnobrunatnej do beżowo popielatej, brunatno obrzeżone. W miarę rozwoju choroby porażenie szyjki korzeniowej prowadzi do zakłóceń w przewodzeniu substancji pokarmowych oraz wody w roślinie.

 

Metody ograniczenia wystąpienia choroby w rzepaku ozimym

  • Profilaktyka agrotechniczna – płodozmian, głębokie przyorywanie resztek pożniwnych, zwalczanie chwastów
  • Izolacja przestrzenna plantacji
  • Uprawa odmian o podwyższonej odporności
  • Optymalne nawożenie
  • Zaprawianie materiału siewnego
  • Chemiczne zwalczanie sprawców choroby

 

Więcej informacji na: Uprawa rzepaku >>

 

Sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku ozimym. Jak ją zwalczyć?

Sucha zgnilizna kapustnych jest jedną z najgroźniejszych chorób rzepaku. Jej zwalczanie powinno odbywać się głównie jesienią. Zabieg ten ma na celu zahamowanie dalszego rozwoju i rozprzestrzeniania się infekcji. Jest on wykonywany po stwierdzeniu, że 10-20% roślin, w fazie 4-8 liści (BBCH 14-18),  posiada pierwsze objawami choroby. Straty gospodarcze spowodowane suchą zgnilizną mogą dochodzić nawet do 30% plonu nasion.

 

Polecamy także: