Inne uprawy Uprawa truskawki na zagonach, na płask, pod folią, w tunelach

Opublikowano: 24 maja, 2022 | autor: Redaktor

Jak uprawiać truskawki? Poznaj różne metody uprawy

Truskawki są najchętniej uprawianymi owocami jagodowymi w Polsce. Nasz kraj, z wynikiem wynoszącym 177 tysięcy ton truskawek rocznie, należy do ścisłej czołówki producentów tych owoców zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie. Jak uprawiać truskawki? Jak najczęściej są uprawiane truskawki w Polsce? Jakie są inne metody uprawy truskawki? Od czego powinien zależeć sposób obsadzenia roślin? Zapraszamy do lektury.

Jak uprawiać truskawki?– metody

Truskawka, najczęściej uprawiana jest „na płask” pod folią lub agrowłókniną. Jednak do uprawy truskawki mamy do wyboru kilka metod o zróżnicowanych wariantach, w tym:

  • uprawa truskawki w gruncie: „na płask” oraz na zagonach
  • w tunelu w gruncie: „na płask”, na zagonach
  • uprawa truskawki w tunelu na stołach
  • pod daszkami uprawowymi

 

Jak uprawiać truskaki - kilka wybranych metod infografikaJaką metodę uprawy truskawki wybrać?

Wybór optymalnej metody uprawy truskawki zależy przede wszystkim od oczekiwań względem plantacji oraz możliwości inwestycyjnych. Najmniejszych nakładów finansowych wymaga uprawa truskawki w gruncie „na płask” oraz na zagonach. Jednak warto pamiętać, że plon z takiego rodzaju uprawy obarczony jest pewnym ryzykiem i zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ.

Natomiast w przypadku uprawy truskawki pod daszkami należy liczyć się z kosztami inwestycyjnymi ponad dziesięciokrotnie wyższymi niż przy uprawie w gruncie czy na zagonach. Pod uwagę trzeba też wziąć, że na zwrot inwestycji trzeba będzie poczekać nawet kilka sezonów.

 

Jak uprawiać truskawki „na płask” pod folią lub agrowłókniną?

Najczęściej praktykowaną przez producentów rolnych metodą uprawy truskawki w Polsce jest metoda na „płask” pod folią lub agrowłókniną. Umożliwia wcześniejsze dojrzewanie owoców, w porównaniu z metodą tradycyjną, przy niewielkich kosztach. Dużą zaletą tej metody jest równomierne rozmieszczenie roślin, co znacznie ułatwia zbiór owoców oraz pielęgnację plantacji.

Jednak zbyt ciepła i słoneczna pogoda niesie za sobą ryzyko przegrzania roślin pod folią oraz rozwoju chorób grzybowych. Z tego powodu niezbędne jest regularne odkrywanie roślin celem ich przewietrzenia. Truskawki sadzi się w rzędach, oddalonych od siebie co około 30-40 centymetrów. Odległość między roślinami w rzędzie wynosi 15–30 centymetrów.

 

Ochrona uprawy przed szkodnikami

Niezależnie od wyboru metody uprawy truskawki, jednymi z kluczowych elementów decydujących o zysku z prowadzenia plantacji jest odpowiednia pielęgnacja roślin oraz zabezpieczenie ich przed szkodnikami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę truskawki przed kwieciakiem malinowcem, który jest najgroźniejszym chrząszczem żerującym na truskawce. Niezwalczany, może uszkadzać nawet osiemdziesiąt procent pąków na plantacji. Jego skuteczna eliminacja możliwa jest przy zastosowaniu preparatów chemicznych zawierających substancję czynną Cyazypyr®, dostępną w insektycydzie Verimark® 200 SC.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑