Tasznik pospolity. Wiemy o nim wszystko

Tasznik pospolity należy do rodziny kapustowatych. To jednoroczny lub dwuletni chwast, który można spotkać praktycznie w każdym rodzaju upraw roślin użytkowych. Najczęściej jednak pojawia się on wśród rzepaku, warzyw strączkowych, korzeniowych i okopowych, rzadziej zaś w zbożach. Roślina ta preferuje gleby żyzne, próchnicze, przewiewne, o umiarkowanej wilgotności. Pojawia się jednak również na glebach słabszych. Chwast ten z reguły dostosowuje się do cyklu rozwojowego rośliny uprawnej. Tasznik pospolity znany jest także pod innymi nazwami, np. kaletka pasterska, taszka, bydlnik, sercowa torebka, torebka pasterska, sumki pastusze, serduszka czy kaszka. Wśród gatunków podobnych wyróżnia się tobołki polne. Mają one jednak nieco inny kształt liści, kwiatostanów i torebek nasienne.

Tasznik pospolityGdzie występuje tasznik pospolity?

Tasznik pospolity jest gatunkiem roślin zachwaszczających uprawy, który występuje nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Najprawdopodobniej roślina ta przemieściła się do nas z regionu śródziemnomorskiego. Aktualnie tasznik pospolity to gatunek kosmopolityczny. W Polsce najczęściej spotykany na obszarach nizinnych oraz w niższych partiach gór.

Jak rozpoznać tasznika pospolitego?

Tasznik pospolity jest rośliną niewysoką, wraz z pędami może osiągnąć wysokość od 20 do 40 cm. Niektóre okazy wyrastają na wysokość 60 cm. Przy podłożu tworzy gęstą rozetę z niewielkich liści, na których wyraźnie zaznaczony jest nerw główny. Listki wyrastają na krótkich i sztywnych ogonkach. Gatunek ten charakteryzuje duża zmienność wyglądu liści. Mogą one przybierać kształt ząbkowany, powycinany czy też pierzasty. Łodyga oraz liście tasznika pospolitego pokrywa delikatne owłosienie. Kwiaty są niewielkie, czteropłatkowe w kolorze białym. Wyrastają na szczytach łodyg w postaci luźnych gron. Po przekwitnięciu zmieniają się w charakterystyczne płaskie torebki w kształcie serca, które znane są pod nazwą łuszczynki. Nasiona są podłużne lub wrzecionowate, w kolorze żółtobrązowym. Szybko kiełkują.

Dowiedz się więcej na temat środka, który zwalcza tasznik pospolity – Battle Delta® 600 SC

Tasznik pospolity – szkodniki

Tasznik pospolity, co prawda odznacza się delikatnym wyglądem, jednak uważany jest za chwast bardzo groźny. Szybko się rozprzestrzenia, kwitnąc od wczesnej wiosny (kwiecień) do późnej jesieni (listopad). Jedna roślina może wytworzyć nawet 40 tysięcy nasion. Ich żywotność może przekraczać 5 lat. W jednym sezonie tasznik pospolity może wydać od 2 do 4 pokoleń roślin. Intensywny wzrost chwastu sprawia, że wymaga on dużo wody oraz składników odżywczych, tym samym utrudniając dostęp do nich roślinom uprawnym. Ponadto gatunek ten uważany jest za żywiciela licznych patogenów, które mogą wywoływać groźne choroby roślin użytkowych. Jest szczególnie niebezpieczny dla rzepaku oraz warzyw z rodziny kapustnych.

Jak zwalczać tasznika pospolitego?

Tasznik pospolity powinien być systematycznie usuwany z upraw. Jest gatunkiem inwazyjnym, stanowiącym duże zagrożenie dla ilości i jakości plonów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to chwast niezwykle trudny do wytępienia. Konieczne może okazać się połączenie kilku sposobów ochrony roślin. Ograniczenie występowania tasznika pospolitego możliwe jest dzięki systematycznemu usuwaniu roślin i niszczeniu ich, zanim zawiążą i wysieją nasiona. Chwast powinien być tępiony zarówno z upraw, jak i z terenów bezpośrednio przylegających do nich. Pomocne może okazać się także zmianowanie i unikanie sadzenia przez kilka lat gatunków roślin na obszarze, który wcześniej był zajmowany przez inne rośliny z rodziny botanicznej.

Zbyt liczne występowanie tasznika pospolitego w uprawach wymaga zastosowania środków chemicznych (herbicytów), które są przeznaczone do walki z tym chwastem.

Polecamy także: