Zboża insektycyd na skrzypionkę

Opublikowano: 10 czerwca, 2016 | autor: Redaktor

Jak prawidłowo dobrać insektycyd na skrzypionkę – Pytania i odpowiedzi

W ostatnim dziesięcioleciu w uprawach zbóż jarych oraz ozimych obserwuje się znaczące nasilenie aktywności skrzypionek. Żerowanie tego szkodnika przyczynia się do powstania dużych strat gospodarczych, które mogą sięgać nawet do 40% plonu. W połowie maja Instytut Ochrony Roślin sygnalizował pojawienie się jaj skrzypionki. Obecnie widoczne są już larwy. Producenci zbóż powinni być bardzo czujni i wnikliwie obserwować swoje plantacje, aby w razie potrzeby dobrać odpowiedni insektycyd na skrzypionkę.

W jakich rejonach kraju można spotkać skrzypionkę?

W naszym kraju, zależnie od lokalizacji, występują dwa gatunki tego szkodnika. Skrzypionka zbożowa preferuje obszary Polski centralnej oraz północnej, natomiast skrzypionka błękitek spotykana jest w rejonie południowo-wschodnim. Wiosną, gdy temperatura przekroczy 10°C w uprawach pojawiają się dorosłe owady, które dość szybko przystępują do składania jaj. Po upływie dwóch tygodni zaczynają wykluwać się larwy, które z punktu widzenia gospodarczego powodują największe straty w uprawach zbóż jarych i ozimych.

Jakie są straty gospodarcze?

Te chrząszcze z rodziny stonkowatych od kilku lat sieją prawdziwe spustoszenie w plantacjach zbóż. Skrzypionki najczęściej atakują pszenicę oraz jęczmień, jednak można również zaobserwować je w uprawach owsa oraz kukurydzy. Straty wyrządzają owady dorosłe oraz larwy niekiedy nazywane ślimakami. Określenie to pochodzi od wydzielanego przez nie czarnego śluzu. Preferują one żerowanie na liściu flagowym i podflagowym, na których pozostawiają puste rowki o długości kilku centymetrów. W ten sposób mogą zmniejszyć powierzchnię asymilicacyjną liści nawet o 80%. Straty gospodarcze wynikające z inwazji szkrzypionek mogą sięgać nawet 40% plonu.

Kiedy powinno się rozpocząć zwalczanie chemiczne?

Powinna być podejmowana indywidualnie i poprzedzona wnikliwą lustracją plantacji przeprowadzoną właśnie teraz, kiedy już pojawiły się larwy. Próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika wynosi: – 0,5-1 larwy na 1 źdźble pszenicy jarej, jęczmienia jarego, pszenżyta jarego i owsa, – 1-1,5 larwy na 1 źdźble jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i owsa.

Jaki insektycyd na szkrzypionkę wybrać?

W zwalczaniu skrzypionek zaleca się stosowanie preparatów zawierających dimetoat należący do estrów kwasu triofosforowego. Jest on skutecznym związkiem w zwalczaniu wielu gatunków szkodników upraw, w tym roztoczy i skrzypionek.  Najlepiej zdecydować się na preparat pochodzący od sprawdzonego producenta i który jest pozytywnie oceniany przez użytkowników.

więcej na temat produkty do ochrony roślin>>

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑