Szkodniki kapusty zjadające liście – znamy na nie sposób!

W ciągu całego okresu wegetacyjnego plantacje kapusty głowiastej narażone są na ataki licznych agrofagów zjadających liście. Ochrona przed tą grupą szkodników wymaga zastosowania insektycydów, które w bezpieczny i skuteczny sposób wyeliminują je z plantacji. Jednakże, aby zabiegi chemiczne przyniosły oczekiwany efekt zastosowane w ich trakcie insektycydy muszą być odpowiednio dobrane pod poszczególne szkodniki kapusty.

Gąsiennice na kapuście

Gąsienice motyli początkowo żerują na liściach zewnętrznych kapusty, po czym wgryzają się do wnętrza główek i uszkadzają ich stożki wzrostu. Ponad to szkodniki zanieczyszczają kapustę swoimi odchodami prowadząc do jej gnicia. Gąsienice w krótkim czasie mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji.

Obejrzyj filmik
Gąsiennice na kapuście – kiedy można się ich podziewać

• Bielinek kapustnik – pod koniec kwietnia motyle tego owada rozpoczynają wyloty i składanie jaj na chwastach z rodziny kapustowatych. Wylęgłe z nich gąsienice, po przeobrażeniu się w motyle, przenoszą się na kapustę głowiastą na której składają jaja. W wyniku czego, w lipcu, pojawiają się na jej liściach stadnie żerujące gąsienice
• Bielinek rzepnik – jego cykl rozwojowy wygląda podobnie do tego u bielinka kapustnika. Uprawom kapusty szczególnie zagraża w sierpniu.
• Tantniś krzyżowiaczek – ten niewielki motyl bywa trudnym do opanowania szkodnikiem roślin z rodziny kapustnych. W naszych warunkach klimatycznych, w ciągu roku, mogą rozwijać się nawet 4 pokolenia tego owada. W uprawie kapusty głowiastej można go spotkać od czerwca do września.

Szkodniki kapusty

Kiedy zabieg chemiczny na szkodniki kapusty jest potrzebny?

Zwalczanie szkodników kapusty powinno być oparte o sygnalizację ich występowania, przy czym sygnałem do zabiegu powinno być przekroczenie przez nie progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi dla:
• bielinka kapustnika: 10 gąsienic na 10 roślin
• bielinka rzepnika: 1-3 gąsienic na 10 roślin
• tantnisia krzyżowiaczka: 6 gąsienic na 10 roślin

Skutecznie chroń liście swojej kapusty

Skutecznym środkiem w walce z gąsienicami bielinka kapustnika i rzepnika oraz tantnisia krzyżowiaczka jest Coragen® 200 SC. Środek ten stanowi doskonałe rozwiązanie w ochronie kapusty głowiastej białej nie tylko przed gąsienicami bielinka kapustnika, ale również bielinka rzepnika oraz tantnisia krzyżowiaczka. Coragen® 200 SC zawiera substancję Rynaxypyr® , dzięki czemu jest wyjątkowo selektywny i bezpieczny do pożytecznych owadów i roztoczy Preparat ten charakteryzuje się również długotrwałym działaniem oraz odpornością na zmywanie.

Polecamy także: