Rośliny oleiste uprawa rzepaku ozimego

Opublikowano: 29 grudnia, 2016 | autor: Redaktor

Uprawa rzepaku ozimego – Co musisz o niej wiedzieć?

Wiosną uprawa rzepaku ozimego może stanowić spore wyzwanie dla niejednego rolnika. W tym okresie plantacje narażone są na zachwaszczenie roślinami konkurencyjnymi, które przezimowały oraz takimi, które swoje wschody rozpoczynają dopiero po przerwie wegetacyjnej. Najlepszą ochronę przed chwastami na plantacji dają zabiegi jesienne. Czasem jednak z różnych powodów nie są przeprowadzone we właściwym terminie lub wymagają korekty. W takiej sytuacji niezbędne są wiosenne opryski na chwasty w rzepaku ozimym.

uprawa rzepaku ozimego

Kiedy najlepiej wykonać wiosenne opryski na chwasty?

Jeżeli istnieje konieczność wykonania wiosennego oprysku na chwasty w rzepaku ozimym taki zabieg należy przeprowadzić możliwie jak najwcześniej. Przy wyborze pory oprysku należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak możliwość wjazdu ciągnikiem na pole, czy temperatura. Istnieje ścisła zależność pomiędzy terminem zabiegu, a jego skutecznością – im jest on później wykonany, tym staje się mniej skuteczny. Należy również pamiętać, że środki chwastobójcze nie mogą być stosowane w zbyt zaawansowanych fazach rozwojowych rzepaku, gdyż mogą go uszkadzać.

Uprawa rzepaku ozimego a chwasty

Przy zaniechaniu jesiennej ochrony herbicydowej na plantacjach rzepaku mogą pojawić się masowo takie chwasty jak: bodziszki, chaber bławatek, chwasty rumianowate, gwiazdnica pospolita, jasnoty, ostrożeń polny, przetaczniki, przytulia czepna, tasznik pospolity oraz tobołki polne. W przypadku gdy jesienna redukcja zachwaszczenia wymaga korekty na polu najczęściej można spotkać się z takimi gatunkami jak: chaber bławatek, chwasty rumianowate oraz przytulia czepna.

Przeczytaj również Opryski na chwasty >>

Chwasty zimujące są bardzo konkurencyjne

Wiosną w pierwszej kolejności należy dążyć do eliminacji chwastów zimujących, gdyż są bardziej konkurencyjne wobec rzepaku ozimego niż te rośliny które swoje wschody rozpoczynają dopiero po przerwie wegetacyjnej. Te pierwsze do wiosny zdążyły się już dobrze ukorzenić i często rozpoczynają wegetację dużo wcześniej od rzepaku. Uprawa rzepaku ozimego do wznowienia wegetacji potrzebuje temperatury aż 5 °C.

Do wiosennej redukcji zachwaszczenia

Do oprysków wiosennych zalecane są preparaty należące do grup inhibitorów syntezy lipidów oraz regulatorów wzrostu. Pierwsze z nich przeznaczone są do zwalczania rocznych oraz wieloletnich chwastów jednoliściennych. Stosowanie tych preparatów daje dobre rezultaty, gdy chwasty jednoroczne są w fazie od 2 liści do końca krzewienia, natomiast wieloletnie maksymalnie w fazie 8 liści. Preparaty należące do grupy regulatorów wzrostu zawierają w swoim składzie substancję aktywną chlopyralid, która działa układowo na chwasty dwuliścienne. Wiosną herbicydy zawierające chlopyralid powinny być stosowane zanim rzepak ozimy zacznie tworzyć pąki kwiatowe.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑